Kimdir bu Anonymous?

Türkiye'de yürürlüğe girecek filtre uygulamasına karşı eylem uyarısında bulunan siber-aktivistler grubu Anonymous'un kısa özgeçmişi.

Haberler 09.06.2011 - 14:45

Kimdir bu Anonymous?

Anonymous 2003 yılında 4chan'de yayılmaya başlayan ve kendiliğinden büyüyen bir siber-aktivizm grubu. Kimliğini gizleyen birçok internet kullanıcısından oluşan bu grup, özellikle internet üzerinde serbest bilgi paylaşımının ve iletişimin engellendiği durumlarda toplu siber-eylemler gerçekleştiriyor.

Hareket ilk başta bir hedefe yönelik eğlence olarak başlasa da 2008'den sonra internet özgürlüklerini kısıtlayan devlet ve kurumlara karşı protesto ve duruşlarıyla uluslararası alanda ‘demokrat-hackerlar’ olarak algılanmaya başladı. Anonymous, ABD’nin gizli diplomatik belgelerini yayımlayarak küçük çağlı krizlere yol açan WikiLeaks'e de destek vererek başarısında önemli rol oynadı.

Dünyanın pek çok yerinden demokrat hackerların katıldığı ağda belirgin bir hiyerarşi bulunmuyor. Gruba destek vermek isteyenler, ücretsiz bir botnet yazılımını indirerek bilgisayarlarını Anonymous saldırılarında birer nefer haline getirebiliyor. Şu anda Anonyomus botnetinde 90 bine yakın bilgisayar olduğu tahmin ediliyor. Grup iki temel kurala sahip: Kimliğin gizli kalacak ve yalnızca ortak belirlenen hedefe birlikte saldıracaksın.

WIKILEAKS’İN İTİCİ GÜCÜ
Grup ilk büyük eylemlerini WikiLeaks’i zor durumda bırakmaya çalışan PayPal, Visa ve MasterCard gibi ödeme ve kredi kartı firmalarına karşı yürütmüştü. Aynı gerekçeyle Amazon ve bakanlıklar gibi pek çok siteye de saldıran grup, Tom Cruise ve Jon Travolta’nın üye olduğu Scientology tarikatına da uzun süredir saldırılar düzenliyor.

Mısır isyanı sırasında isyancılara destek amacıyla Mısır Kültür ve Bilgi Bakanlığı web sitesini çökertmek, Amerika Merkez Bankası'nın yozlaşmasını belgelemek ve Limewire'a dava açtıkları için Warner Bros.’u hedef almak da grubun diğer ses getiren girişimleri arasında.

Grup, internette dosya paylaşımını kısıtlayan ve yetişkinler için yapılan pornografi yayınlarını engelleyen kişi ve kurumların internetteki tüm varlıklarını da sürekli bombalıyor.

Grup manifestosunda, internetin serbest ve açık bir platform olması için çalıştıkları, ancak son yıllarda hükümetlerin internetteki özgürlükleri kısıtlamak için yoğun kampanya başlattıkları ifade ediliyor.

Yüzlerini ve kimliklerini gizleyen Anonymous grubunun üyeleri, son olarak Sony'nin uluslararası oyun ağlarının çökertilmesinde rol oynamakla suçlanmış, ancak grup bu iddiaları reddetmişti.

Sayfa Yükleniyor...