Kimin kimi dinlediği artık sır olmayacak

Başbakanlık, usulsüz uygulama iddialarıyla tartışılan telefon dinlemeleriyle ilgili yönetmeliği değiştirdi. Dinleme yapan her görevliye bir "aidiyet numarası" verilerek kimin kimi dinlediği bellli olacak.

07.08.2009 - 10:10

Kimin kimi dinlediği artık sır olmayacak

"Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınmasına dair usul ve esaslar yönetmeliği", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Başbakanlığın yeni yönetmeliği, tartışmalı telefon dinlemeleriyle ilgili köklü değişiklikler getiriyor. Kimin kimi dinlediğini belirleyecek özel uygulamalara gidiliyor.

DİNLEME YAPANA 'AİDİYET NUMARASI'
Bugünden itibaren dinlemeleri yapan adli kolluk personeline, kimliğinin belirlenmesini sağlamak amacıyla sicil numaralarından farklı olarak "aidiyet numarası" verilecek.

Dinleme kararları, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na, Cumhuriyet savcısının görevlendirdiği kolluk görevlilerinin "aidiyet numarası" ile birlikte bildirilecek.

Böylece "yasadışı dinlendiğini" iddia edenlerin mahkemeye başvurması halinde, savcı emriyle yapılan dinlemeyi hangi görevlinin yaptığını belirlenebilecek.

FUHUŞ SUÇU ARTIK DİNLEME KAPSAMINDA DEĞİL
Fuhuş suçu, dinleme kapsamından çıkarıldı. Eski yönetmelikte fuhuş suçunun dinleme kapsamında bulunması, özellikle aile mahkemelerinin aldatıldığını düşünen eşler için verdiği dinleme kararlarıyla tartışmalara yol açıyordu.

ATAMAYI BAŞBAKAN YAPAMAYACAK
"Telekomünikasyon İletişim Başkanı'nın atamasını başbakan yapar" hükmü de yürürlükten kaldırıldı.

Başkan atamasını başbakanın yapamayacağı konusunda daha önce yargı kararı da alınmıştı.

Başkanlığın denetiminin, Başbakan'ın belirleyeceği kişi veya komisyonlarca yapılacağı maddesi de yönetmelikten çıktı.

İNTERNET SUÇLARINI DA TİB İZLEYECEK
İnternet suçlarının izlenmesi de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na geçti.

Yeni yönetmelikle internet suçlarını önlemeye yönelik çalışmalar yapma, internet içeriğini izleme ve gerektiğinde erişimi engelleme tedbirlerini alma görevleri başkanlığa veriliyor.

Yönetmelik, başkanlık bünyesinde MİT, Emniyet ve Jandarma temsilcileri bulunması hükmünü de yürürlükten kaldırdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...