"Kimlerin kimlerle koalisyon yaptığına dikkat edin"

Başbakan Davutoğlu, "Bugünlerde kimlerin kimlerle koalisyon yaptığına dikkat edin. Kim, hangi paralel yayınların, kimleri propaganda ettiğine dikkat edin" dedi.

Anadolu Ajansı 09.10.2015 - 19:02

"Kimlerin kimlerle koalisyon yaptığına dikkat edin"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Müftülük Meydanı'nda düzenlediği mitingde vatandaşlara hitap etti. Davutoğlu yaptığı konuşmada "7 Haziran'da seçim olup demokraside bir aşama geçirmişken 'biz sırtımızı teröre yasladık' diyenler, ayaklanma çağrısında bulunanlar, silahla meydana çıkmaya kalkışanlar, polisimizi, askerimizi, vatandaşlarımızı şehit edenler işte onlar, o odakların sesini dinleyenler, bugünlerde kimlerin kimlerle koalisyon yaptığına dikkat edin. HDP'lilerin seslerinin nasıl değiştiğine dikkat edin. Kim, hangi paralel yayınların, kimleri propaganda ettiğine dikkat edin" dedi. 

Başbakan Davutoğlu bu güne kadar yapılan hizmetlere ilişkin olarak, "Bunlar hep sizin verdiğiniz destekle oldu, bunları söyleme sebebim sizin başınıza kakmak değil, bunlar bizim vazifemiz, biz bunları yapacağız ama eğer bunların devamını istiyorsanız görev size düşüyor. Bu başarıların devamını istiyor musunuz? Bütün bu başarıların 2023'e doğru Türkiye'yi küresel güç yapmasını istiyor musunuz? O zaman Kahramanmaraşlılar ne olur bizi değil namerde, merde dahi muhtaç etmeyin, koalisyon görüşmelerine muhtaç etmeyin, 'tek başına iş başına' deyin." ifadelerini kullandı.

"BAŞBAKANLIK KOLTUĞUNU MİLLET VERİR" 

Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerinde milletin iradesinin koalisyon yönünü gösterdiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:


"7 Haziran'dan sonra dedik ki 'Milletimizin sözünün üstüne söz bilmeyiz. Milletimiz ne dediyse başımızın tacıdır, nasıl ki Maraş'ın yüzde 61 oyu başımızın tacıysa, Türkiye genelindeki seçim sonuçlarını da başımızın tacıdır.' İşte bu anlayışla sandığı doğru okuduk, hemen ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için koalisyon çalışmalarına girdik. Ne var ki muhalefet, tam da neden muhalefette kalması gerektiğini ispat edercesine, milletin iradesine sırtına döndü. Ne dediysek 'hayır' dediler. Cumhuriyet Halk Partisi, çıktı 'blok siyaseti' dedi, sanki ülkede gerilim azmış gibi kutuplaştırıcı bir dil kullandılar. Zannettiler ki AK Parti'yi dışlayabilirler, siyaset alanının dışına atabilirler. Dediler ki 'gelin hep beraber birleşelim Meclis Başkanını seçelim' seçebildiler mi, hayır. AK Parti'yi siyasetin dışına itmek mümkün mü?  Biz hiç onların dediklerine bakmadık, Meclis Başkanı seçimlerine gittik, 258 yiğit AK Partili tek istikamette oy kullandı ve Meclis Başkanlığını İsmet Yılmaz kardeşimiz AK Parti adına aldı. Sonra sanki başbakanlığı birbirlerine ikram etmek mümkünmüş gibi Kılıçdaroğlu, Bahçeli'ye 'buyur sen başbakan ol', o ona 'buyur sen şunu ol' demeye başladı. Yahu başbakanlığı millet verir millet, millet verir başbakanlığı, kimse kimseye ikram edemez."

Sayfa Yükleniyor...