Kimlik numarası kuyruğu

Nüfus cüzdanlarında kimlik numarası olmayan  vatandaşlar nüfus müdürlüklerinde kuyruklar oluşturdu.

Haberler 16.03.2009 - 18:14

Kimlik numarası kuyruğu

Yerel seçimlerde oy vermek için nüfus cüzdanlarında TC kimlik numarasının yazılı olması gerekiyor. Kimliğinde numarası yazmayan vatandaşlar oy kullanamayacak. 10 milyon seçmenin kimliğinde numarasının yazmadığı tahmin ediliyor.


Edirne Nüfus Müdürü Nevin Akmen, vatandaşların oy kullanamama korkusuyla TC kimlik numarası yazdırmak için nüfus müdürlüğünü doldurduğunu belirtti.

Günde ortalama 300 kişinin kimliklerini yenileyerek, üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanları verdiklerini ifade eden Akmen, şunları söyledi:

''Vatandaşlar oy kullanamama korkusuyla nüfus müdürlüğümüze TC kimlik numarası yazdırmak için akın ettiler. Cumartesi ve Pazar günleri arkadaşlarımız akşam 20.00'ye kadar çalışacaklar. Yerel seçimlere kısıtlı süre kalması nedeniyle vatandaşlarımız telaşa kapıldı.''

Edirne Valisi Mustafa Büyük, yaptığı yazılı açıklamada, 29 Mart 2009 Pazar günü ülke genelinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde, Yüksek Seçim Kurulu'nun 10 Mart 2009 tarih ve 428 sayılı kararı uyarınca Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan belgelerin ibrazının zorunlu tutulduğunu hatırlattı.

Büyük, vatandaşların mağdur olmaması ve vatandaşlık görevlerini yerine getirmek isteyenlerin ''Nüfus cüzdanlarını değiştirmeleri'' için, İl Merkez ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinin 16 Mart 2009 - 30 Mart 2009 tarihlerinde hafta sonları dahil saat 20.00'ye kadar açık bulundurulacağını bildirdi.

Büyük, talebin devam etmesi halinde ise saat mefhumu göz önüne alınmadan, işlemler tamamlanıncaya kadar hizmet verilmeye devam edileceğini kaydetti.

ŞANLIURFA
Şanlıurfa'da da kimliklerini yenilemek isteyen vatandaşlar, İl Nüfus Müdürlüğünde yoğunluğa neden oldu.

Atatürk Bulvarı'ndaki Nüfus Müdürlüğünde kimliklerini yenilemek isteyen vatandaşların oluşturduğu uzun kuyruklar nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için polis ekipleri önlem aldı.

Şanlıurfa Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü İlhan Eser, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde olduğu gibi kentte de kimliklerinde vatandaşlık numarası bulunmayan vatandaşların, yerel seçimlerde sorun yaşamamak için nüfus müdürlüğüne müracaat ettiğini ve bunun yoğunluğa neden olduğunu söyledi.

Son günlerde merkez ilçede her gün ortala bin kişinin nüfus cüzdanlarını değiştirmek için müdürlüğe müracaat ettiğini aktaran Eser, bu işlemler için nüfus müdürlüklerinin ay sonuna kadar, hafta sonları da hizmet verileceğini hatırlattı.

KASTAMONU
Kastamonu'nun Hanönü ilçesinde, nüfus cüzdanlarında TC kimlik numarası olmayan vatandaşlar nüfus müdürlüğü önünde kuyruklar oluşturdu.

Hanönü Nüfus Müdürlüğü önünde kimliklerinin yeniletmek isteyen vatandaşlar, uygulamaya tepki göstererek, seçime az bir süre kala böyle bir kararın alınmasının kendilerini zor durumda bıraktığını öne sürdüler.

KIRIKKALE
Kırıkkale'de ise İl Nüfus Müdürlüğü önünde uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar, yetkililere tepki gösterdi.

Yerel seçimlerde nüfus cüzdanlarında TC kimlik numarası bulunmayanların oy kullanamayacağına yönelik duyurunun geç yapıldığını öne süren vatandaşlar, kimliklerini yenilemek için saatlerce sırada bekledi.

Bu arada, İl Nüfus Müdürlüğü yetkilileri, başvuruların fazla olması nedeniyle aralıksız çalışarak yığılmaları önlemeye çalıştıklarını bildirdi.İçişleri Bakanlığı, nüfus cüzdanı ile cüzdan seri numarası sistemdeki bilgilerin aynı olması durumunda her nüfus müdürlüğünden nüfus cüzdanı alınmasının mümkün olduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, 29 Mart 2009 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri seçiminde, seçmenlerin oylarını kullanırken, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası taşıyan belgeleri ibraz etmelerinin zorunlu olduğunun Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığınca duyurulduğu hatırlatıldı.

Bununla nüfus cüzdanı değiştirme taleplerinin artacağının değerlendirildiği belirtilen açıklamada, nüfus müdürlüklerinin 30 Mart 2009 tarihine kadar Cumartesi ve Pazar günleri de hizmet vermesi için İçişleri Bakanı Beşir Atalay tarafından valiliklere bir genelge gönderildiği kaydedildi.

Nüfus cüzdanlarında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunmayan vatandaşların, nüfus müdürlüklerinde herhangi bir aksamaya meydan verilmeden nüfus cüzdanlarını değiştirmelerinin sağlanması amacıyla bir takım hususların kamuoyuna duyurulmasında yarar görüldüğü de belirtilen açıklamada bu hususlar şöyle sıralandı:

- Nüfus cüzdanı ile başvuru yapılması halinde, cüzdan seri numarası sistemdeki bilgilerle aynı ise müracaat edilen her nüfus müdürlüğünden nüfus cüzdanı alınması mümkündür. Bu durumda vatandaşlarımız ellerindeki mevcut nüfus cüzdanları ile nüfus müdürlüklerine yapacakları müracaatlarda, nüfus müdürlüklerince yerleşim yerine bakılmaksızın nüfus cüzdanı düzenlenerek ilgilisine verilecektir. Bu amaçla vatandaşlarımızın nüfus cüzdanı ve iki adet vesikalık fotoğrafla bulundukları yerlerdeki nüfus idaresine müracaatları yeterli olacaktır.

- İbraz edilen nüfus cüzdanının seri numarası ve verildiği maliye saymanlığı bilgilerinin sistemde görülmemesi halinde ilgililerden ehliyet, pasaport, avukat kimlik kartı, basın kartı, memur cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı belgelerinden birisi istenecektir. Bu belgelerden birinin ibraz edilmesi halinde nüfus cüzdanı değiştirilecektir.

- İbraz edilmesi istenen belgelerden birinin olmaması halinde ise yerleşim yeri veya diğer adresin bulunduğu muhtarlık ya da çalışılan kurumdan alınacak, nüfus cüzdanı talep belgesi ile yerleşim yeri nüfus müdürlüğünce nüfus cüzdanı değiştirilmesi sağlanacaktır.

- Kayıp nüfus cüzdanı taleplerinde de ilgililerce yerleşim yeri veya diğer adresin bulunduğu muhtarlık ya da çalışılan kurumdan alınacak nüfus cüzdanı talep belgesi ile yerleşim yeri nüfus müdürlüğüne müracaat ile cüzdan değiştirilmesi sağlanacaktır.

Sayfa Yükleniyor...