Nüfus cüzdanlarında 'bekar' yerine 'bekâr' yazacak

Evli olmayanların nüfus cüzdanlarının medeni hali bölümüne artık "bekar" yerine şapkalı "a" harfi kullanılarak "bekâr" yazılıyor.

Anadolu Ajansı 05.11.2015 - 16:36 | Son Güncelleme : 05.11.2015 - 16:49

Nüfus cüzdanlarında 'bekar' yerine 'bekâr' yazacak

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün aldığı karar doğrultusunda 30 Haziran'dan bu yana evli olmayan kişilere medeni hali bölümünde "bekâr" yazan nüfus cüzdanları verilmeye başlandı.

Uygulamayı değerlendiren Selçuk Üniversitesi Türk Dili Okutmanı Şakir Tuncay Uyaroğlu, “Bekâr kelimesinin manası 'evlenmemiş kimse'. Bekar ise bir müzik terimi” diye konuştu.

İsimlerde de şapka kullanımı olduğunu belirten Uyaroğlu, “Ayrıca şapka eksikliği nedeniyle telaffuz ve anlamından farklı şekilde yazılan isimler de aslına uygun şekilde yazılıyor. Örneğin Kamil değil Kâmil, Kamuran değil Kâmuran, Nazım yerine Nâzım yazılıyor" dedi.

Türk Dil Kurumu (TDK), 2013 yılında, nüfus cüzdanlarındaki bilgilerin yazılımında düzeltme işareti kullanımının bazı nüfus memurları tarafından yasak olduğu gerekçesiyle reddedilmesi üzerine, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden Yazım Kılavuzu'nun dikkate alınmasını istemişti.

TDK Yazım Kılavuzu'na göre, Türk halkının yaygın kullandığı ve düzeltme işareti olması gereken isimler arasında ''Kâmil'', ''Halûk'', ''Kâzım'', ''Lâle'', ''Nalân'', ''Âşık'', ''Âlim'', ''Nigâr'', ''Elâzığ'' ve ''İslâhiye'' gibi birçok kelimenin yer aldığına işaret edilmişti.

Bunun üzerine harekete geçen Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün, il ve ilçe nüfus müdürlüklerini, düzeltme işaretlerinin kullanımıyla ilgili yazı göndererek uyardığı belirtilmişti.

Sayfa Yükleniyor...