'Kimono'lar servet değerinde

Japonların geleneksel giysisi kimono, kullanılan kumaşa ve işlemelere göre 10 bin ile 200 bin lira arasında satılıyor.

26.12.2010 - 14:22

'Kimono'lar servet değerinde

Kültürlerine olan bağlılıkları ile tanınan Japonlar, kendilerine özgü geleneksel giysileri kimonoyu hayatlarının her aşamasında kullanıyorlar. Saf ipekten yapılan kimonolar müzelerde ve kişilere ait koleksiyonlarda korunurken, özel kumaşlardan üretilen el yapımı bir kimono ise adeta bir servet değerinde satılıyor.       

Tokyo Sugino Fukushoku Üniversitesi Tekstil Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Motoko Kavaguchi, Japonların giyim tarzlarının yüzyıllardan beri değişmeden günümüze ulaştığını söyledi.    

Kimononun günümüzde de geçmişin koşullarına uygun şartlarda üretildiğini anlatan Kavaguchi, şöyle konuştu:        

''İpekten ve özel boyalar kullanarak üretilen el yapımı bir kimono özellikle iş adamları ve zengin Japonlar tarafından tercih ediliyor. Özel üretim bir kimono 550 bin ile 14 milyon Japon yeni (10 bin ile 200 bin lira) arasında değişen fiyatlarda satılıyor. Makine üretimi kimonoların yoğunlukla üretildiği Japonya'da el ustası oldukça azaldı. Talep var ancak üretim yok. Eskiden her evde kadınlar, eşi ve çocukları için kimono dikerdi.''      

ERKEK VE KADINLAR İÇİN AYRI RENK
Kavaguchi, kimonoların erkek ve kadınlar için ayrı renk ve şekillerde dizayn edildiğini, mevsimsel giyilen kimonoların yanı sıra, kadınların törenlerde giydiği özel kimonolar bulunduğunu da bildirdi.      

Genç kızların günlük yaşamda ''Furisode'' olarak adlandırılan renkli kimonolar giydiğini anlatan Kavaguchi, sözlerine şöyle devam etti:        

''Bir gelin ise düğünde 'Shiromuku' adı verilen kalın kumaşlı, özel işlemeleri bulunan beyaz renkteki kimonoyu tercih ederken damat, üzerinde ailesine ait bir sembolün yer aldığı 'Habutae' ipeğinden üretilmiş özel kimonoyu giymektedir. Cenaze törenlerinde ise erkek ve kadınlar siyah kimono giyerler. Fabrikalarda üretilen ve basit geometrik şekillere sahip, günlük hayat içinde sık kullanılan kimonolar ise 'Edo Komon' adını taşır. İpeğin yanı sıra pamuk, yün ve sentetikten kimonolar da üretilmektedir.''        

Tokyo'da Japon geleneksel kıyafetlerinin üretildiği sayılı kimono mağazası bulunduğunu anlatan Kavaguchi, bu mağazaların özel kimonoların yanı sıra halkın günlük yaşamında kullandığı kimonolar da ürettiğini kaydetti.        

Kavaguchi, dünyanın çeşitli ülkelerinde kimono olarak bilinen ince, pamuklu giysilerin ise yaz aylarında hem erkekler, hem de kadınlar tarafından giyilen ''Yukata'' ismi verilen giysi olduğunu sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...