"Kimyasal kokteyler"e dikkat

Uzmanlar kimyasalların bir araya geldiklerinde meydana gelen toplu etkileri nedeniyle oldukça endişeli. “Kimyasal kokteyl” adı verilen karışımların beklenmedik sonuçları ve tehlikeleri olabileceği yönünde uyarılar her geçen gün biraz daha artıyor.

25.12.2009 - 10:33

"Kimyasal kokteyler"e dikkat

AB'li çevre bakanları bir araya gelerek Avrupa Komisyonu’ndan "kimyasal kokteyl" konusunda harekete geçmesini ve konuyla ilgili yasalardaki açıkları  kapatmalarını istedi.

AB kimyasalların tehlikeleri ve yararlarına odaklı çalışmaları sürdürüyor. Euroactiv'in haberine göre düzenleyiciler her bir kimyasal maddenin etkilerini incelemeye alıyor. Ancak son zamanlarda bilim adamları tek başlarına kullanılan kimyasalların bir araya geldiklerinde meydana gelen toplu etkileri nedeniyle oldukça endişeli. “Kimyasal kokteyl” adı verilen karışımların beklenmedik sonuçları ve tehlikeleri olabileceği yönünde uyarılar her geçen gün biraz daha artıyor.

“Her gün kullandığımız kimyasallar bir arada kamu sağlığı için bir tehlike oluşturabilir. Brüksel’deki toplantı sonrasında yaptıkları yazılı açıklamada bakanlar “Her bir kimyasal maddenin taşıdığı risklerin tek başına değerlendirilmesinin yeterli olmadığını” kaydettiler.

ZARARLI ETKİLER EN FAZLA ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE GÖRÜLÜYOR

Kısa bir süre önce Danimarka’da yapılan bir çalışmaya dikkat çeken bakanlar iki yaşındaki çocukların özellikle hormon dengesini alt-üst edecek etkilerinin kendilerini endişelendirdiğini dile getirdiler.

Bilim adamları  da kimyasalların hormonlarda endokrin üzerindeki olumsuz etkisinin ana rahmindeki bebeğin ya da çocukların otizm, zekâ geriliği ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna sebep olduğunu belirtiyor.

Bu kimyasalların bazıları  aynı zamanda ev içinde gündelik işlerde ayakkabılar, mama şişeleri, teneke kavanozlar, DVD’ler, yer karoları gibi en çok kullanılan malzemelerde de bulunduğuna dikkat çekiliyor. Ancak kimilerine göre çevrede çok az miktarda bulunan bu tür kimyasalların adı geçen sağlık sorunlarına sebep olmaları mümkün değil.

Bakanlar, Komisyon’dan 2010’da kimyasal karışımların endokrin dengesini nasıl bozduğunu ve yürürlükteki mevzuata dayanarak bununla nasıl baş edilebileceğini ve daha sonra 2011’de gerekli görülürse yeni yasalar yapılmasını göz önünde bulundurmalarını istediler.

Aralarında Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Greenpeace, Avrupa Çevre Ofisi ve CHEM Trust’ın da bulunduğu sekiz sivil toplum kuruluşundan oluşan bir grup, eylem için çizilen çerçevenin çok geniş bir zamana yayıldığı eleştirisinde bulunarak çevre gündeminde bu konuya öncelik verilmesi talebinde bulundular.

Yazılı bildiride “Gerekli olan çeşitli kaynaklardan yayılan zararlı kimyasalların tehlikelerini azaltacak acil tedbirler alınması ve bu maddelerin güvenli olanlarla değiştirilmesi” tavsiye edildi. Aynı  metinde Avrupa Komisyonu’nun hazırlayacağı raporun son tarihinin 2012’ye ertelenmiş olmasının bu konudaki yasal mevzuatın zaman almasından kaynaklandığı belirtildi.

Çevre grupları Avrupa Komisyonu’ndan hemen ve somut yasal tasarı hazırlığına girişmesini bekliyorlar.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...