Kimyasala karşı tedbirleri anlattı

NTV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye'ye olası bir müdahalede sınır kapılarımızda kimyasala karşı güvenliğin nasıl sağlanacağına ilişkin soruya yanıt verdi. Yazıcı, güvenlik önlemlerinin artırıldığını söyledi.

NTV Haber 11.09.2013 - 12:12

Kimyasala karşı tedbirleri anlattı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı NTV'de gündeme dair merak edilen soruları yanıtladı. Suriye sınırında güvenlik önlemlerinin artırıldığını söyleyen Yazıcı, "Kimyasala karşı insanları koruyucu materyalleri gümrük kapısında ihtiyaç halinde kullanmaları için gönderdik" dedi.

Yazıcı, PKK'nın "çekilmeyi durdurduk" açıklamasını da "taktiksel manevra" olarak değerlendirdi.

ÇÖZÜM SÜRECİ
"Çözüm süreciyle silahlardan arınmış, demokratik bir Türkiye planıyla ilerliyoruz" diyen Yazıcı, "Bir devletin en önemli görevlerinden bir tanesi güvenliği sağlamaktır. Silah taşımanın prosedörü bellidir, silah taşınırken görülürse müdahale edilir. Yasa böyledir. Ama biz ana hedefe odaklandığımız için buna tolerans gösterdik.

Bu beyanları taktiksel bir manevra olarak görüyorum. Terörden arınmış bir Türkiye hedefinden sapmamız mümkün değil. Ama size biri silah doğrultmuşsa, bu tür tehditlere de boyun eğmeyiz" şeklinde konuştu.

SINIRDA GÜVDENLİK
Suriye'ye müdahale olursa sınırda güvenliğin nasıl sağlanacağına ilişkin Bakan Yazıcı, "Kimyasala karşı insanları koruyucu materyalleri gümrük kapısında ihtiyaç halinde kullanmaları için gönderdik. Bombaya duyarlı köpeklerimiz var. Ayrıca kamera gözetlemelerini daha etkin hale getirecek çalışmalarımızı da hızlı bir şekilde geliştiriyoruz. Akçakale'ye 1 yıl içersinde mobil X-Ray cihazı yerleştireceğiz" dedi.

GÜMRÜK KAPILARINDA DENETİM
Yığılma nedeniyle gümrük kapılarında yeterli denetim yapılamıyor, PKK militanları da sızıyor haberleriyle ilgili Yazıcı, "Suriye'de olan kara hudutlarımızda vatandaşlar, bir takım yasa dışı faaliyette bulunan insanlar, bunu mutlaka gümrük kapısında gerçekleştiriyor gibi bir husus söz konusu değil. Merkeple, katırla da sınırdan geçebiliyorlar. Elbette ki Suriye tarafındaki olaylar yoğunluk kazandığı için gümrük kapılarında sorun yaşıyoruz. Ama bu insanları koklayarak anlayamazsınız. PYD, hatta EL Muhaberat elemanlarının bile Türkiye'ye sızması mümkündür. Biz aramalarımızı çok daha fiziki sürdürüyoruz. Akçakale Gümrük Kapımızıda 5 Mayıs'ta bir olay yaşandı. Bir süre kapıyı kapattık. Sınırdaki önlemlerimizi artırıyoruz. Eleman takviyesi yaptık, hem emniyetle hem jandarmayla koordineli çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi.

SINIR KAPILARI TAMAMEN KAPATILIR MI?
"Sınır kapılarını tamamen kapatmamızı gerektirecek bir nihai nokta olabilir mi" sorusuna Bakan Yazıcı "Çok olağandışı durumlar hariç böyle bir şeyin olacağını sanmıyorum. Hangi koşullar olursa olsun ticaret halklar arasında yapılır. Yaşananlara rağmen sınır ticaretinde artışlar var" şeklinde yanıtladı.

KAÇAKÇILIKTA AZALMA VAR MI?
Yazıcı, "Kaçakçılıkta bir azalma var mı" sorusuna "Çok önemli bir düzenleme yaptık Nisan ayında. Düzenlemeleri ağır yapmışız biraz. Kaçak sigara satan insan için 3 yıldan yapan hapis cezaları var. Aldığımız önlemler itibariyle önemli mesafaler alıyoruz ama henüz rakamlara dökmedik. Kaçakçılıklar da başka yöntemler buluyor tabi" şeklinde yanıt verdi.

Yazıcı, kansorejen okul malzemeleriyle ilgili "10 ilde bunu sürdürüyoruz, Pilot bölgeler seçiyoruz. Denetim sonuçlarını önümüzdeki hafta alacağız. 2010 yılında bu çalışmayı başlattık, çok olumlu sonuçlar alıyoruz. Bu tür ürünlerin azaldığını görüyoruz. Gümrükte de bu tür ürünlerin denetimlerini yapıyoruz" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...