İnönü Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Alper Durak, üniversitenin kayısı uygulama bahçesinin yanında bulunan 36 dekarlık bir alanda ''Kınalı Keklik Üretme İstasyonu'' kurulacağını söyledi.

Durak, şu bilgiyi verdi:''Üniversite ile Çevre ve Orman Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü arasında 25 yıllık bir anlaşma imzalandı. Proje çerçevesinde yerleşke içinde Kınalı Keklik Üretme İstasyonu için yer tahsisi yapıldı. İstasyonda yetiştirilecek nesli tükenen keklik cinsi olan kınalı keklikler yıllık yetiştirilip, doğaya salınacak. Bunun yanı sıra üniversitenin ilgili
bölümlerinde, özellikle biyoloji bölümünde yüksek lisans yapan öğrenciler de kekliklerin yetiştiriciliğini yapıp, fizyolojik bakımları ile ilgilenebilecek. İstedikleri taktirde bu alanda tez çalışması da yapacaklar.''

Tahsis edilen alanda bir yetiştirme binası yapılıp bahçe oluşturulacağını anlatan Durak, yıllık 3 bin civarında keklik yetiştirileceğini belirtti.

Durak, ''Doğayı ve nesli tükenen canlıları koruma ve üniversite ile kentteki kurumlar arasındaki işbirliği adına güzel bir çalışma olacak'' dedi.

Durak, bina ile bahçenin zemin etüt çalışmalarının devam ettiğini, istasyonun açılma aşamasında olduğunu kaydetti.

Çevre ve Orman İl Müdürlüğünün kekliklerin yetiştiriciliği için personel çalıştıracağını ifade eden Durak, üniversitenin Malatya Belediyesi ile de işbirliği çerçevesinde okul öncesi eğitimde okuyan çocuklara çevre bilinci eğitimi vereceğini belirtti.