Kindle Fire'ın ateşini söndürebilir

ABD’nin en büyük kitap perakendecisi Barnes&Noble, Nook Tablet bilgisayarının yeni modelini dün tanıttı. 2012'nin ilk tableti olan Nook, Amazon Kindle Fire ile aynı fiyata inerek, rakibini tercih eden e-kitap okuyucularını kapmayı amaçladığını açıkça ortaya koydu.

Haberler 22.02.2012 - 08:37

Kindle Fire'ın ateşini söndürebilir

Görüntü kalitesi ve batarya ömrünün uzunluğu sayesinde Kindle Fire’a kıyasla analistlerden daha yüksek puan alan, ancak Amazon’un güçlü pazarlama stratejileri karşısında istediğini elde edemeyen Nook Tablet, şimdi Fire ile aynı fiyattan, 200 dolardan piyasaya sürülecek.


Nook Tablet’in 50 dolar daha pahalı ve 16 GB hafızaya sahip olan eski modeli, 2011’in son mali döneminde Samsung Galaxy’nin ardından en çok satan dördüncü tablet olmuştu. Barnes&Noble, Nook Tablet ile sunduğu kaliteyi fiyat avantajıyla birleştirerek 2012’de Fire’ın pazar payını eritmeyi hedefliyor.

Yeni Nook Tablet 1GHz çift çekirdekli işlemciye sahip ve 32 GB’a kadar microSD hafıza kartıyla uyumlu. Tablet’in en büyük kozu ise kullanıcılarına 11,5 saat e-kitap okuma veya dokuz saat video izleyebilme olanağı sağlaması. Satışı Barnes&Noble’ın internet sayfasında başlayan Nook Tablet, gelecek haftalar içinde ABD’nin önde gelen perakendecilerinde raflardaki yerini alacak.

Nook Tablet’in ardından piyasaya sürülmesi beklenen diğer iki tablet, Apple’ın iPad ve Amazon’un Kindle Fire serisine ait yeni modelleri.

2012’DE HEDEF 7 MİLYAR DOLAR

Barnes&Noble, 28 Ocak’ta sona eren ve son üç ayı kapsayan ilk mali dönemde karının bir önceki döneme kıyasla yüzde 14 azaldığını açıkladı. Şirketin geliri, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 5 artarak 2.44 milyar dolar olurken, karı 52 milyon dolara geriledi.

Nook Tablet’in internet üzerinden yapılan satışlarında başarı elde eden ve 2011’in son mali döneminde 2 milyon tablet satan Barnes&Noble, 2012’de 7 ile 7.2 milyar dolar gelir elde etmeyi bekliyor.

Sayfa Yükleniyor...