Kinect, iPad'in rekorunu paramparça etti

Piyasaya çıkışından sonra en hızlı satış grafiği çizen teknolojik ürün olarak tarihe geçen iPad, Microsoft'un hareket sensör sistemi Kinect'e fena geçildi.

01.12.2010 - 16:33

Kinect, iPad'in rekorunu paramparça etti

Piyasaya çıkışından sonra kısa süre içinde en çok satan ürün olarak tarihe geçen iPad, koltuğunu Kinect'e bıraktı.


Microsoft'un hareket sensörlü 'yapay zeka' sistemi Kinect, ilk 25 günde toplam 2.5 milyon adet satarak rekor kırdı. Ortalama günlük 100 bin adetlik satışa denk gelen bu rakam, çıktıktan sonra aynı sürede günde yaklaşık 50 bin adet satan Apple iPad'in tam iki katı. iPad, raflara çıkmasını izleyen 60 günlük sürede 2 milyon adet satmıştı.

Ancak bu rakamları kıyaslarken bazı farklı koşullara da dikkat çekmek gerekiyor. Bunlar ilki, Kinect'in 'ilk 25 gün'ünün ABD'de tam bir alışveriş çılgınlığının yaşandığı, fiyatlarda bir günlüğüne yarıdan fazla indirimlerin yapıldığı Black Monday'i de kapsaması.

İkinci faktör de Kinect'in bir 'yan ürün' olması, yani Xbox 360 oyun konsoluna sahip hemen herkesin, uygun fiyatlı bu 'eklentiyi' satın almak için koşturması.

Yine de, içerdiği üstün 'yapay zeka' teknolojisiyle rakipleri olan Sony PlayStation Move ve Nintendo Wii Motion Plus'tan oldukça farklılaşan Kinect'in, Xbox 360 konsollara da önemli bir artı değer katacağı kesin gibi.

Kinect, sensörler karşısındaki oyuncunun hatlarını ve sesisin çözümleyerek, hareketleri izliyor ve işliyor. Move ile MotionPlus ise, oyuncunun elinde tuttuğu özel kumanda çubuğuyla sensörler arasındaki iletişimle çalışıyor. başka deyişle, bu ikisinde sensörler çubukların hareketini izlerken, Kinect oyuncunun tüm el, kol, beden hareketlerini tanıyıp izliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...