Kinect memlekete giriş yaptı

Oyun çubuğu kullanmasına gerek olmadan, sadece vücut hareketleriyle oyuna kumanda edilmesini sağlayan Xbox 360 Kinect Türkiye'de satılmaya başladı.

26.11.2010 - 13:30

Kinect memlekete giriş yaptı

Beden hareketleriyle oyuna kumanda edilmesini sağlayan Xbox 360 Kinect algılayıcı sistem, Türkiye'de satışa sunuldu.


Nintendo Wii ve Sony PlayStation3 Move hareket sensörlü kumandalardan farklı olarak elde tutulan bir aparata ihtiyaç duymayan Kinect sistemi, oyuncunun vücut hareketlerini algılayarak çalışıyor.

Microsoft'un yıllardır üzerinde çalıştığı 'akıllı' kumanda sistemi Kinect, bilgisayar ortamında herhangi bir kontrol çubuğu veya kumanda kullanmadan, sadece el hareketleriyle oyun oynanmasını sağlıyor. Ses de zaman zaman ayrı bir kontrol aracı olarak kullanılabiliyor. Özellikle hareketli, maceralı oyunlarda bu sistemin kolaylık ve ekstra keyif getireceğine inanılıyor.

NASIL ÇALIŞIYOR?
Kinect sisteminin el, kol hareketlerini algılaması kızılaltı ışın yayan projektörlerle gerçekleşiyor. Bu ışınlar görünmüyor. Işınların elde ettiği veriler, CMOS algılayıcılarında komuta çevriliyor ve bu komut oyuna bir saniyeden çok daha kısa sürede giriyor.

Kinect sistemi, oyuna başlama komutu verilince kızılaltı ışın yaymaya başlıyor. Çok kısa süre içerisinde oyuncunun baş, gövde, kol, el, ayak gibi kısımlarını ve bu kısımların geçebileceği yerleri algılıyor. Kinect'in bu organları ve geçebileceği yerleri bilip, algılaması kendisinde bulunan yazılım sayesinde oluyor. Kinect'e yüklü olan  bu özel yazılımda insanın yapabileceği milyonlarca hareket ve bulunabileceği milyonlarca durum girilmiş durumda. Kinect’in yazılımı oyuncunun hareketlerini eşleştirerek sisteme yolluyor. Bu sayede Kinect, bunların yardımıyla algılayabilmektedir.

Xbox 360 Kinect uyumlu oyunlardan bazıları şunlar:

Harry Potter the Deathly Hallows Part 1
EA Sports Active 2
Sonic Free Riders
Paws and Claws
Dance Evolution
Crossboard 7
Sports Island Freedom
UFC Trainer

Kinect arayüz cihazı, Türkiye’de Aral Game tarafından 299 liraya satılmaya başlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...