Unkapanı Yavuz Sinan Mahallesi Atlamataşı Caddesi Küçükdolap Sokak’ta bulunan 4 katlı binanın çatısında, saat 06.00 sıralarında yangın çıktı. Yangın kısa sürede büyüdü.

Devriye görevi yapan polis ekipleri ile vatandaşların ihbarı sonucu olay yerine itfaiye ve ambulans çağrıldı. Ancak sokakların dar olması sonucu ekipler, bölgeye ulaşmakta güçlük çekti.

Polis ve vatandaşlar, binada yaşayanları, camlara taş atarak uyandırmaya çalıştı.

AŞAĞIYA ATLADILAR
Alevlerden kurtulmak isteyen Kadir Kaya ile Gülsüm Şahin, üçüncü kattan kollarını açan polislerin üzerine atlayarak yaralandı. Ayakları kırılan Kaya ve Şahin, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Yangın, itfaiyenin yaklaşık 2 saatlik çalışmasıyla söndürüldü.

5 GENCİN CESEDİ ÇIKTI
Evde yaşları 20-25 arasında değişen 5 gencin cansız bedeni bulundu. Gençlerin önce dumandan zehirlendikleri ardından da yanarak hayatını kaybettiği belirlendi. Gençlerden üçünün kardeş olduğu bildirildi.

KİRALAMAK İÇİN GELMİŞLER
Bir lokantada çalıştıkları belirtilen gençlerin, sözkonusu çatı katını kiralamak için dün görüşmeye geldikleri öğrenildi.

Öte yandan, dumandan etkilenen aralarında Azeri uyruklu bir kişinin de bulunduğu 4 kişi ambulanslarla hastaneye kaldırıldı. Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

DEMİR: İNSANLARIN KALABİLECEĞİ YER DEĞİL
Yangınla ilgili değerlendirmelerde bulanan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Ev, kentsel dönüşüm projesi kapsamında olan bir yer. İnsanların kalabileceği türden bir yer değil” dedi.

Demir, şunları söyledi:

“Yangının büyük ihtimalle elektrik kontağından çıktığı tahmin ediliyor. Kullanıcılar ile mülk sahibi arasında da bir kopukluk var, burada ne şekilde oturduklarına dair bir bilgi yok. Muhtarlığımızda da onlara dair bir kayıt yok. Henüz yeni gelmişler. Binada şu an oturanların da muhtarlıkta kayıtları yok.

Bunlar Anadolu'dan çalışmak için dönem dönem gelen kişiler. Umarım kentsel dönüşüm projesinden sonra bu tür olaylar yaşanmaz. Kimlikleri hakkında bir bilgimiz yok. Sadece sayılarını biliyoruz.''

Binada ölenler arasında arkadaşlarının da olduğunu belirten Mustafa Uzun, yangında hayatını kaybedenlerden Şahin Çelik ve İbrahim Yılmaz ile aynı lokantada çalıştıklarını anlattı.

Yangının elektrik kontağı ya da sigaradan çıktığı tahmin ediliyor.