Kırıkkale'de yanlış ilaç 20 kişiyi kör etti iddiası

Kırıkkale'de bir göz hastalıkları hastanesinde yanlış tedavi sonucu yaklaşık 20 kişinin görme yetisini kaybettiği öne sürüldü. Hastanenin Göz Hastalıkları Anabilim Dalı konu ile ilgili inceleme başlattıklarını belirtirken, Kırıkkale Üniversitesi'nden yapılan açıklamada iddialar yalanlandı.

NTV Haber 21.01.2020 - 21:19

kırıkkale.jpg

Kırıkkale'de bulunan bir hastanede tedavi olan 20'ye yakın hastanın ilaç nedeniyle görme kabiliyetini kaybettiği iddia edildi.

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları polikliniğinde bir süredir tedavi gören yaklaşık 20 kişi, düzenli olarak aldıkları ilacı 17 Ocak günü tekrar yaptırdı.

İddialara göre, 17 Ocak akşamında görme kaybı yaşayan hastalar, hastaneye gelerek yetkililere durumu bildirdi. Yetkililer görme kaybının 20’den fazla kişide yaşandığını bildirip durumun normal olduğunu belirterek, hastaları evlerine gönderdi.

İki gün sonra ise hastaneye tekrar çağrılan hastalara tekrar ilaç verildi.

Yapılan tedaviden sonuç alamayan hastalar çeşitli hastanelerine gönderilerek ameliyata alındı. 

''ARTIK GÖREN GÖZÜ DE GÖRMÜYOR''

Babası Hayati Çimen’in gören gözüne iğne vurulduğunu ve şu an iki gözünün de görmediğini öne süren Ufuk Han Çimen, babasının Gazi Hastanesinde ameliyata alındığını kaydetti.

''YAŞANDI ÖNÜMÜZE BAKALIM'' AÇIKLAMASI

Öte yandan Çimen, şikayet üzerinde gittikleri hastanede ''evet yaşandı, önümüze bakalım. Bunu nasıl düzeltebiliriz gibi onu yapalım'' açıklaması ile karşılaştıklarını iddia etti. 

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı, ''Basında 'ucuz ilaç' ibaresi ile yer alan ilaç ismi Bevacizumab olup bu ilaç gözün sarı nokta hastalıkları ile şeker hastalığına bağlı göz hasarında kullanılan bir ilaçtır'' açıklamasında bulunarak konu ile ilgili inceleme başlattıklarını belirtti. 

ÜNİVERSİTEDEN YALANLAMA

Kırıkkale Üniversitesi'nden yapılan açıklamada ise göz rahatsızlığı olan bazı hastalara yanlış ilaç verilmesinin söz konusu olmadığı savunuldu.

Açıklamada, bazı basın yayın organlarında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile ilgili "sağlık skandalı", "hastalar görme yeteneğini kaybetti" şeklinde doğru olmayan iddiaların yer aldığı belirtildi.

Habere konu olan ilacın Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) ilk tedavi seçeneği olarak yer aldığı aktarılan açıklamada, gözün sarı nokta hastalıkları ile şeker hastalığına bağlı göz hasarında kullanıldığı ifade edildi.

İlacın kamu hastanelerinde de bulunduğu hatırlatılan açıklamada, ilaç uygulanan bütün hastaların kör olduğu haberinin gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

Bu tür ilaçlarda ilaç reaksiyonu oluşabildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hastaların hepsinin kör olması söz konusu olamayacağı gibi işlem yapılan 9 hastanın durumu iyi. Diğerlerine de ulaşılmış ve gerekli tedavileri başlatılmıştır. Her olasılık üniversite hastanemizce göz önünde bulundurularak araştırılmakta olup, net sonuçlar elde edilene kadar şu an için ilaç uygulaması yapılmamaktadır. Ancak çeşitli hasta iddialarında olduğu gibi yanlış ilaç verme zaten söz konusu değildir. Endikasyonu Sosyal Güvenlik Kurumu, SUT tarafından net olarak tanımlanan ve belirtilen ilaç endikasyonları ışığında ilaç, göz hastalıkları hekimlerince uygulanmıştır."

Sayfa Yükleniyor...