"Kirli çamaşır" raporu etkili oldu

Nike, Greenpeace’in sürdürmekte olduğu ‘detox’ kampanyasına cevap olarak, tüm ürün tedarik zincirini zehirli kimyasallardan arındıracağını açıkladı.

22.08.2011 - 07:32

"Kirli çamaşır" raporu etkili oldu

Dünyanın en büyük spor giyim markası Nike, Greenpeace’in ‘Detox’ kampanyasına yanıt verdi. Nike, tüm ürün tedarik zincirinden ve üretim aşamasından, tehlikeli kimyasalları 2020‘ye dek çıkaracağını açıkladı.

Nike’ın ürün tedarik zincirinden kalıcı, biyobirikimli ve hormonları bozan maddeleri çıkarma kararı, Greenpeace’in ‘Kirli çamaşır’ raporunu yayımlamasının beş hafta sonrasında gerçekleşti.

Greenpeace’in yayımladığı rapor, aralarında Nike, Puma ve Adidas’ın da bulunduğu büyük giyim markaları ile Çin’in nehirlerinde toksik kirlenmeye neden olan tedarikçi firmalar arasındaki ticari bağlantıları ortaya koyuyor.

Nike, 2020 yılına kadar sıfır tehlikeli kimyasal sözü vermesinin yanında, tedarikçi fabrikaların neden olduğu kimyasallar konusunda tam bir şeffaflık politikası uygulayacağının da garantisini verdi. Nike’ın verdiği bir diğer söz ise, şirketin bilgi ve deneyimini tehlikeli kimyasalların, giyim endüstrisinden tamamen uzaklaştırılması konusunda etkin bir şekilde kullanacağı yönündeydi. Nike, aldığı kararlar konusundaki uygulama planını sekiz hafta içinde yayımlayacağını da duyurdu. 

Greenpeace, bundan bir yıl önce Çin’de sulardaki toksik kirlenme üzerine bir inceleme yaptı. İncelemede, Adidas ve Nike gibi büyük giyim markaları ile Çin’in nehirlerine kalıcı ve biyobirikimli kimyasallar yayan Çin’deki tedarikçi fabrikalar arasındaki ilişki araştırıldı. Greenpeace, araştırma sonucunda tüm dünyada tekstil endüstrisi tarafından nehirlere saçılan kimyasallara dikkat çekiyor. Greenpeace uzmanları bu kimyasalların yayılmasının ise insan yaşam ve doğa üzerinde çok ciddi etkileri bulunduğunu açıklıyorlar.

Puma, Greenpeace’in Detox kampanyasına ilk cevap veren firma olarak, ürünlerinden tehlikeli kimyasalları çıkarma kararını açıklamıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...