Kırmızı Kitap da değişti MGK da

Yeni Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin benimsendiği MGK'dan, terörle mücadele konusunda da ilk kez ayrıntılı açıklama geldi.

Haberler 27.10.2010 - 20:25

Kırmızı Kitap da değişti MGK da

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan MGK yaklaşık 5 saat 15 dakika sürdü.

Terörle mücadele ilk kez ayrıntılı bilgilerin yer aldığı bildiride, 'Yeni Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi'nin görüşülerek uygun bulunduğu ve bu konudaki tavsiye kararının Bakanlar Kurulu'na bildirilmesi görüşü benimsendi.

Sonrasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan ve komutanların bir araya geldiği; daha sonra Gül ve Erdoğan'ın görüştüğü MGK'dan, 1.5 sayfalık bildiri çıktı.

Bildiride, sürpriz olarak yorumlanan maddeler ise terörle mücadele konusunda oldu.

Her zaman terörle mücadeledeki kararlığın vurgulandığı MGK bildirilerinde, bu kez 3 paragrafta farklı noktalara da dikkat çekildi.

PKK'yla mücadeleye geniş yer ayrılan bildiride, alışılmışın dışındaki ayrıntılar şunlar oldu:

Toplantıda ülke güvenliğini ilgilendiren iç ve dış gelişmelerin etraflı surette ele alındığı, bölücü terör örgütünün 'nin bütünlüğünü, milletin birliğini ve huzurunu bozmaya yönelik her türlü faaliyetine karşı çok yönlü olarak yürütülen mücadelenin, halkın sağduyulu yaklaşımı ve desteğinden alınan güçle bundan sonra da aynı kararlılıkla sürdürüleceği ifade edildi.

''Dost ve müttefik ülkelere bu hususları ciddiyetle ve sorumluluk duygusu içinde dikkate almaları ve terör örgütü mensupları ve yandaşlarının ülkelerinde faaliyet göstermelerine imkan tanımaması ve terörün maddi kaynağının kurutulması bakımlarından etkin tedbirler benimsemeleri çağrısında bulunulmuştur.

YUNANİSTAN'DA DEĞİŞİKLİK YOK
Öte yandan, bugün Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yorgos Petalotis'e Türk hükümetiyle Ege konusunu 'gizlice' görüşüp görüşmedikleri soruldu.

Bunun olmadığını söyleyen ve "Türkiye'nin bakanlar kurulunun görüştüğü senaryolar bizi ilgilendirmez. Bizi ilgilendiren Yunan hükümetinin bu konudaki sabit tezleridir" diyen Petalotis, "Gizli diplomasi tabi ki yok. Ve tabi ki, egemenlik haklarımızdan bir adım bile geri gitmeyeceğiz. Yunanistan'ın karasularını genişletme hakkı halen geçerlidir. Burada hiçbir değişiklik yok" şeklinde konuştu.Irak'taki son gelişmeler tüm boyutlarıyla değerlendirilmiş, bu çerçevede 7 Mart 2010 tarihinde gerçekleştirilen parlamento seçimlerinden bu yana yeni hükümetin henüz kurulamamış olmasının muhtemel yansımaları ele alınmış, Irak'ta siyasi süreçte yaşandığını müşahede ettiğimiz sorunların ulusal uzlaşı temelinde bir an evvel aşılmasının önem taşıdığı vurgulanmıştır. Terörle mücadeleye ilişkin Türkiye, Irak, ABD üçlü mekanizma sürecindeki gelişmeler de gözden geçirilmiştir.

Birleşmiş Milletlerin (BM) 23-30 Eylül 2010 tarihlerinde New York'ta yapılan 65. Genel Kurulu bağlamındaki gelişmeler ile Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki heyetimizin Genel Kurul sırasındaki kapsamlı faaliyetleri üzerinde durulmuştur. Bu çerçevede, BM Güvenlik Konseyi dönem başkanlığımızla aynı döneme tesadüf eden Genel Kurul çalışmaları sırasında yürütülen çok yönlü faaliyetlerin Türkiye'nin uluslararası alanda ve BM nezdinde yakalamış olduğu ivmenin daha da güçlendirilmesine önemli katkıda bulunduğu vurgulanmıştır.''

BM Genel Kurulu çalışmaları bağlamında BM gündeminde yer alan, İran ve İsrail ile ilgili bazı konulara ilişkin son gelişmelerin de değerlendirildiğinin belirtildiği bildiride, ''Bu çerçevede İran'ın nükleer programı konusunda ilgili taraflar arasında doğrudan müzakerelerin yeni turunun biran önce gerçekleşmesinin önemine dikkat çekilmiştir. İsrail'in insani yardım konvoyuna saldırısı konusundaki gelişmeler, BM İnsan Hakları Konseyinin bağımsız uzmanlarca hazırlanan 29 Eylül 2010 tarihli raporu ışığında değerlendirilmiştir'' denildi.

Siber tehdidin global düzeyde ulaştığı boyut ve bu tehdidin ulusal güvenliğe etkilerinin kapsamlı şekilde ele alındığı bildirilerek, bu bağlamda siber tehdidin engellenebilmesi açısından milli düzeyde yürütülen çalışmaların değerlendirildiği ifade edildi.

Dost ve kardeş Pakistan'da meydana gelen sel felaketi sonrasında Türkiye'den yapılan kapsamlı yardımların ele alındığının kaydedildiği bildiride, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyareti dolayısıyla bir kere daha sergilenen Pakistan halkıyla bu zor günlerindeki dayanışmanın önümüzdeki dönemde de sürdürüleceği vurgulandı.

Bildiride, Yeni Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi'nin görüşülerek uygun bulunduğu ve bu konudaki tavsiye kararının Bakanlar Kuruluna bildirilmesine karar verildiği bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...