Kış lastiği ne zaman takılır? Hangi araçlar için zorunlu olacak? (2023 kış lastiği uygulaması)

Kış lastiği uygulamasının ne zaman başlayacağı, kış aylarına kısa bir zaman kala araç sahibi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Her yıl belirli tarihlerde zorunlu olarak araçlara takılan kış lastiklerinin hangi araçlar için zorunlu olduğu araştırılıyor. Peki, kış lastiği ne zaman takılır? Hangi araçlar için zorunlu olacak?

Kış lastiği ne zaman takılır? Hangi araçlar için zorunlu olacak? (2023 kış lastiği uygulaması)

2023 kış lastiği uygulamasının ne zaman başlayacağı, binlerce sürücü tarafından araştırılmaya başladı. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte don yaşanması ve araç lastiklerinin kaymaması için kış lastikleri takılıyor. Peki, kış lastiği ne zaman takılır? Hangi araçlar için zorunlu olacak?

LASTİĞİ NE ZAMAN TAKILIR?

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu her yıl 1 Aralık'ta başlamaktadır.

Buna göre, yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihlerinde zorunlu olarak kış lastiği kullanmaktadır.

Kış lastiği ne zaman takılır? Hangi araçlar için zorunlu olacak? (2023 kış lastiği uygulaması) - 1

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI HANGİ ARAÇLAR İÇİN ZORUNLU?

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Bu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor.

lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

Sayfa Yükleniyor...