BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.

Hükümetin otoriter ve baskıcı yaklaşımına gösterilen tepkiye karşı devlet şiddetinin durmadığını ifade eden Kışanak, "Başbakan, söylemiyle harekete geçen şiddet ortadayken, hangi şiddetin eleştirisini yapıyor? Hükmederek, devletin gücünü, imkanlarını kullanarak, güvenlik kuvvetlerini şiddete teşvik ederek bu saltanatı sürdürebileceklerini zannediyorlar" diye konuştu.

Ankara'daki gösterilerde Ethem Sarısülük'ün ölümüne neden olan polisin serbest bırakıldığını belirten Kışanak, olayı "cinayet" olarak niteledi.

Başbakan Erdoğan'ın dün polisi kutlayarak, kahramanlık destanı yazdıklarını söylediğini anlatan Kışanak, "Arkasından tahliye kararı geldi. Yargının bağımsız olmadığını bir kez daha kanıtladılar" dedi.

‘AYAK YOK, HEPİMİZ BAŞIZ’
Kışanak, Başbakan Erdoğan'ın bugünkü AK Parti grup toplantısında "Ayaklar ne zaman baş oldu" dediğini anımsatarak, şunları söyledi:

"Kim ayak, kim baş? Bu ülkede saltanat mı var, padişahlık mı var? Hani kayıtsız şartsız hakimiyet milletindi? Sayın Başbakan'a tavsiye ediyoruz, yanına iki siyaset bilimi danışmanı alsın, iki kitap okusun, demokrasi nedir, yönetim yetkisi nasıl kullanılır, çoğunluk nedir, çoğulculuk nedir, çoğunluk olmayanların hakları nasıl korunacak, bunları öğrensin. Bu memlekette ayak falan yok, hepimiz başız, hepimiz iktidar olacağız. Sen sultan geriye kalan teban değil.”

‘DARBE TARİHE KARIŞTI’
Gültan Kışanak, iktidarın, sokak gösterilerini darbe girişimi şeklinde adlandırdığını ifade ederek, "Bu ülkede kim darbe yapmak isterse, Başbakan'ın çapulcu dediği insanlar onun da karşısına çıkar. Bu ülkede darbe artık tarihe karıştı. Ne postmoderni, ne askeri darbesi, ne sokak darbesi olamaz. Bu ülkede insanlar demokrasi, özgürlük, adalet arıyor. Bunun arkasına sığınarak, kendi ayıplarını, yanlışlarını örtmeye çalışıyor" diye konuştu.

Demokrasiyi anlamak için mağdur olmak gerekmediğini dile getiren Kışanak, "12 yıldır iktidarda canının istediğini yapıyor, hala mağduriyet edebiyatıyla meşru mücadelenin karşısında kendisini korumaya çalışıyor" diye konuştu.

‘KÜRT’E DEMOKRASİ, TÜRK’E SOPA OLMAZ’
Başbakan Erdoğan ve çevresindeki bazı kişilerin, Gezi Parkı olaylarını çözüm süreci karşıtı olarak göstermeye çalıştığını savunan Kışanak, "Bu boş bir çabadır. Bütün kışkırtmalara rağmen sokaktakilerin ağzından çözüm süreci karşıtı tek bir söz çıkmadı, çıkmaz da. Özgürlükler bir bütündür. Kürt'e demokrasi, Türk'e sopa olmaz. Türk'e demokrasi, Kürt'e sopa olmaz" diye konuştu.

‘SÜREÇ SORUNSUZ İLERLESİN’
Hükümete rağmen çözüm sürecini ilerletmek arzusunda olduklarını dile getiren Kışanak, "Gönül istiyor ki zorlu ve zahmetli olmasın. Bu kadar adımlar atılmışken, özveride bulunulmuşken süreç sorunsuz ilerlesin" diye konuştu.

Kışanak, Bingöl'de 14 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz eden uzman çavuşların serbest olmasını da eleştirdi.