Kışanak: Beklentimizi karşılamadı

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketinin partisinin beklentisini karşılamadığını söyledi. Kışanak, "Demokratikleşme paketi değil, seçim paketidir" dedi.

30.09.2013 - 14:55

Kışanak: Beklentimizi karşılamadı

BDP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketini değerlendirmek için toplandı.

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, demokratikleşme paketiyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kışanak, paketin BDP’nin beklentilerini karşılamadığını ifade etti.

Paketi “malumun ilamı” olarak nitelendiren Kışanak, şöyle konuştu: “Demokratikleşme paketinin beklentilerin hiçbirine yanıt vermediğini açıkça belirtiyoruz. Bu paketin demokratik çözüm sürecinde yaşanan tıkanıklığı aşma kapasitesi yoktur.

Bu pakette, Türkiye'deki tüm yurttaşların eşit yurttaşlık talebini karşılayan bir yaklaşım ve zihniyet yoktur. Düşünce, örgütlenme özgürlüğü önündeki bütün engeller olduğu gibi duruyor. Demokratik siyasetin önündeki engellerin tamamı duruyor. Cezaevlerinde binlerce politik tutuklu var. Basın özgürlüğü bu ülkede yok."

'SEÇİM PAKETİ'
Paketin halkın değil AK Parti'nin ihtiyaçlarının karşılanması için hazırlandığını dile getiren Kışanak, "Demokratikleşme paketi değil, seçim paketidir" dedi.

Seçim barajıyla ilgili öneri için “vehamet” kelimesini kullanan Kışanak, “Kabul edilmesi mümkün değildir. Amasız, fakatsız, tereddütsüz, madem darbelere karşısınız, darbecilerin koyduğu yüzde 10 seçim barajını kaldıracaksınız" dedi.

'KÜRT HALKININ BEKLENTİSİYLE ALAKASI YOK'
BDP Eşbaşkanı Kışanak, özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimi öngören düzenlemeyi yeterli bulmadıklarını ifade etti.

Pakette "anadilde eğitim" ifadesinin kullanılmadığını ifade eden Kışanak, "Anadilde eğitimin, özel okullarda, yabancı dil statüsünde eğitim dili olmasının, Kürt halkının anadil hakkı ile ilgili beklentileriyle hiçbir alakası yoktur" görüşünü savundu.

'ALFABEDE DÜZENLEME YAPILMALI'
Kışanak, “x, w, q” harflerinin kullanılmasının önünü açan düzenlemeye ilişkin ise “Alfabede düzenleme yapılması lazım” dedi.

Gültan Kışanak, ilkokullarda andımızın kaldırılması ve eşbaşkanlık sistemi getirilmesini olumlu bulduklarını da dile getirdi.

BAŞBAKAN'A TEŞEKKÜR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Kışanak, “Şu nedenle teşekkür ediyoruz; bu paket, tüm Türkiye halkına şunu bir kez daha göstermiştir ki hak, bu egemenler, bu muktedirler tarafından bahşedilecek bir şey değildir, mücadele ederek kazanılabilir” dedi. Paketin sorunları çözme kapasitesi olmadığını savunan Gültan Kışanak, “Çözüm sürecindeki tıkanıklığa bir çare olmayacaktır” şeklinde konuştu.

TÜRK: BEKLENTİLER BOŞA ÇIKTI
Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk de, yaptığı açıklamada, "Bu paket, Kürt sorunun çözümüne katkı sağlayacak çözüme katkı sunacak paket olmaktan uzak" dedi.

Ahmet Türk, şöyle konuştu:

"Bugün binlerce Kürt siyasetçisi içeride. Fikirlerinden, düşüncelerinden dolayı kendilerini ifade ettikleri için içeride. Bunların dışarıya çıkması veya o fikir inanç özgürlüğü sağlanması konusunda bir yenilik yok. Hala o insanlarımız, o düşüncelerinden dolayı, kimliğini savunduğu, inkar politikasına karşı çıktığı, düşüncelerini dile getirdikleri için yargılanmaya devam edecekler. Bu bir yenilik değildir. Bu bir açılım değildir. Bu gerçekten toplumsal barışı ve uzlaşıyı sağlayacak bir anlayıştan uzak olan bir pakettir. Elbette ki biz doğru şeyleri her zaman desteklemeye hazırız. Gerçekten toplumsal uzlaşıyı sağlayacak barışı sağlayacak projeleri yanında olduğumuzu her zaman ifade ettik. Ancak bugün, bu beklentiler adeta boşa çıkmıştır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...