BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, partisinden 9 milletvekili hakkında hazırlanan fezlekeyle ilgili, "Erdoğan, fırçasını çekip fetvasını verdi" dedi.

Kışanak, partisinin grup toplantısında konuştu.

Dokunulmazlıkla ilgili grup kararı alınamayacağının Anayasa'da açıkça yazmasına rağmen Başbakan Erdoğan'ın bugün grubu toplayarak ''fırçasını çekip, fetvasını verdiğini'' öne süren Kışanak, ''Zaten bu sürecin tamamı, Başbakan'ın talimatları doğrultusunda gelişmiştir'' dedi.

Bu konuda pratik adım atılmadan konuşmayı doğru bulmadıklarını söyleyen Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Başbakan 'bunlar dokunulmazlık zırhına bürünerek olmadık işler yapıyorlar, yasaları hiçe sayıyorlar' diyor. Anlıyoruz, bizim Meclis'teki varlığımızdan rahatsızsınız ama biz bir yolunu bulur sizi bir şekilde rahatsız etmeye devam ederiz. Siz ve sizin temsilcisi olduğunuz 12 Eylül zihniyeti, zaten 'Kürtler ve talepleri bu Meclis'e gelmesin' diye yüzde 10 barajı koydunuz, bugüne kadar da sıkı sıkıya arkasında duruyorsunuz. Kürtlerin temsiliyet imkanına kavuşmasını engellemek için zaten 12 Eylül faşist darbesiyle kan kardeşisiniz, kankasısınız. O nedenle biz dokunulmazlık zırhına güvenerek mücadele etmiyoruz. Kürtlerin kimlik hakları, ana dilin önündeki engellerin kaldırılması, Kürt halkının özerk yönetimlerde kendisini yönetime katma hakkı taleplerimizden ne yaparsanız yapın vazgeçmeyeceğiz. Sizin bütün derdiniz, Kürtlerin bu taleplerden vazgeçmesini sağlayacak bir otorite ve baskı kurmak. 'Bu Meclis'i PKK'dan temizleyeceğiz' laflarını çok söyleyenler oldu. Bir onların tarihine baksın, kendi geleceğini orada görebilir.

'KOVULURSAK BİR DAHA PARLAMENTOYA GELMEYİZ'
Biz de diyoruz, 1994'e benzemez. Bu açık ve net. Bu kez bir daha Kürtleri bu parlamentodan kovarsanız, Kürtler bir daha bu parlamentoya gelip gelmemeyi düşünürler. Tabii ki hiçbir şey 1994'deki gibi değildir. Başbakan '1994'deki tablonun sadece yaka paça kısmını ayıklarız, biraz bunları kibarca göndeririz, ondan sonra istediğimiz siyasi süreci yürütürüz' diye düşünüyorsa, yanılıyor. 1994 tekerrür etmez. Herkes bunu çok iyi bilmeli.

Açıkça tavrınızı netleştirmeniz lazım. Çözüm, barış, demokrasi, kardeşlik istiyorsanız, bunlara, BDP, Kürt siyaseti hazırdır. Bunu dışındaki bütün yollara karşı da mücadele azim ve kararlılığımız vardır.''

'AÇIKÇA SİYASİ OPERASYON'
''Yargı yolunu açıyoruz, tutuklanmayacaklar'' denildiğini anımsatan Kışanak, ''Sanki bugün 8 milletvekili cezaevinde tutuklu değil. Bu laf o kadar boş ki. 8 milletvekilinin Meclis'e gelmesini engelleyen bir irade var. Bunun boş olduğunun bir başka kanıtı, Başbakan'ın MİT Müsteşarı'na bu yargıya güvenerek 'git hesabını ver' diyememesidir'' ifadesini kullandı.

Kışanak, ''Bu açıkça siyasi bir operasyondur. Siyasi operasyona karşı biz de siyasi tutum almasını biliriz. Bizim üzerimizden bir polemik sürdürmeye kalkışmasınlar'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın bugün ''bir partinin genel başkanı halkı silahlanmaya çağıramaz'' dediğini belirten Kışanak, ''Bu partinin iki eş başkanından hiç biri halkı silahlanmaya çağırmamıştır. Böyle bir durum yoktur'' dedi.