Kışanak: Pazarlık yapmadık

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, çözüm sürecinde pazarlık yapıldığı iddialarını yalanlayarak, “Hiçbir şeyin pazarlığını yapmadık. Biz sadece akan kan dursun istiyoruz" diye konuştu.

28.04.2013 - 16:34

Kışanak: Pazarlık yapmadık

BDP Genel Merkez Kadın Meclisi tarafından düzenlenen 2. Kadın Kongresi Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda yapıldı.

Kongrede bir konuşma yapan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, önemli bir süreçten geçildiğini belirterek, sorunları barışçıl ve demokratik yöntemle çözmeyi denediklerini söyledi.

Çözülmesi gereken çok sorun olduğunu savunan Kışanak, "Diyorlar ki: 'Bu müzakere sürecinde ne alındı, ne verildi, neyin pazarlığı yapıldı ' Buradan tüm Türkiye kadınlarına sesleniyorum, hiçbir pazarlık sizin evlatlarınızdan daha kıymetli olabilir mi? Hiçbir şeyin pazarlığını yapmadık. Biz sadece ve sadece bu ülkede yaşayan herkes eşit olsun, özgür olsun, haklarını kullansın, akan kan dursun, barış olsun, çözüm olsun, herkes evladına kavuşsun istiyoruz" diye konuştu.

Kışanak, “Türkiye'deki tüm kadınlara gelin birlikte el ele verelim, barışı, çözümü ve özgürlüğü hep beraber kazanalım diyoruz. Kadınların öncülük ettiği bir çözüm sürecinin kan bedeli olmayacaktır. Kadınların el ele verdiği, yan yana olduğu, güçlerini birleştirdiği bir barış sürecinin kaybedeni asla olmayacaktır" dedi.

Kadına yönelik şiddetin erkeklerin de kendilerini sorgulaması gereken bir konu olduğunu dile getiren Kışanak, "Başka bir insana şiddet uygulamak acizliğin ve çaresizliğin ta kendisidir" dedi.

Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ise "Olası bir çatışmaya karşı tüm kadınları dur demeye çağırıyorum. Artık yeter diyoruz. Hiç kimse yaşamını kaybetmesin istiyoruz" ifadelerini kullandı.

ÖCALAN: BARIŞ KADIN İŞİDİR
Kongrede, terör örgütü PKK'nın lideri Abdullah Öcalan'ın mesajı okundu.

Kadın özgürlüğünün önemine değinen Öcalan, mesajında "Benim için kadın özgürlüğü topraktan, kültürden daha önemlidir" görüşüne yer verdi.

Kadınların iradeleri dışında evlenmelerine izin verilmemesi ve sosyal yaşamda daha etkin yer almaları gerektiğini kaydeden Öcalan, "Jin (kadın), Jiyan (yaşam) kelimeleri çok anlamlıdır. Kadınlar kudretli, özgür ve karar sahibi olmalıdır. Kadın değerli bir varlıktır. Jin, Jiyan kelimesi bunun için değerlidir" ifadesini kullandı.

Abdullah Öcalan, Paris'te 3 kadının öldürüldüğü olayın tüm yönleriyle açığa çıkarılması gerektiğini belirtti

Kadınlardan barışa yoğun katkı sağlamalarını isteyen Öcalan, "Barış dönemleri kadının en çok serpileceği dönemdir. Barış kadın işidir. Kadın, insan haklarının ve demokratikleşmenin teminatıdır. Kadın eksenli olmayan gelişmeler başaramaz. Kadını özgür olmayan bir halk özgür olamaz" ifadesine yer verdi.

Kongrede, bazı sivil toplum kuruluşları ile yabancı misyon temsilcileri de konuşma yaptı.

Faaliyet raporu ve mali raporun okunup onaylanmasından ve BDP Kadın Meclisi üyelerinin seçiminden sonra kongre sona erdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...