BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşma yaptı.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın geçen hafta Meclis’te ''Kafkaslardan, Boşnaklardan gelenler bu ülkenin sahipleri değilsiniz, haddinizi bilin” şeklindeki sözlerini değerlendirdi.

Kışanak, Sırrı Sakık’ın sözlerinin maksadını aştığını, yanlış anlaşıldığını, istismar edildiğini söyledi.

Eşbaşkan Kışanak, ''Bu sözler tekçi zihniyetin mağdurları açısından da yaralayıcı olmuştur. Milletvekili sözlerinin yanlış anlaşıldığını söylemiş ve özür dilemiştir. Tüm halklardan, kimliklerden, bu özrü kabul etmelerini bekliyoruz'' dedi.

VİRANŞEHİR’DEKİ OLAYLAR
Kışanak, Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde düzenlenen gösteride, silah çekmeye çalıştığı öne sürülen BDP’li İbrahim Bilici hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Gültan Kışanak, şunları söyledi:

''Bir milletvekili konuşurken parkta dinleyenlere yağmur gibi gaz bombası yağdırılmıştır. Bize söz verip bunu engelleyemeyenler bunu izah edecekler. Bunu, 'bir milletvekili şöyle, böyle davrandı' diye maruz gösteremezsiniz. Kazara o gaz fişeklerinden biri isabet etmiş olsaydı bugün her şey çok farklı olurdu.

Ölümden korkmuyoruz. Bizi asla ve asla ölüm korkusuyla sindiremezler, susturamazlar, politika yapmaktan vazgeçiremezler.”

‘VEBALİ AĞIRDIR’
''İmralı süreci'' ile ilgili yapılan haberlerin asılsız olduğunu belirten Kışanak, şunları ifade etti:

''BDP heyetinin İmralı'ya gitmesi önemlidir çünkü BDP Kürt sorununun çözümü konusunda katkı yapmak istiyor. Buna hazırlıklıdır, çözüm önerileri vardır.

Yapılan son açıklamalar, hükümetin biraz daha sorunun çözülmesi konusunda olumlu yaklaşım içinde olduğunu gösteriyor.

Umarım en kısa zamanda İmralı'ya giderek sürece katkı yapmanın imkanlarını buluruz. Bu konuda ocak ayı heba edildi. Bütün bir ay boyunca bu sürecin ilerletilmesi adına ne yapıldı, bunu öğrenmek istiyoruz.

Tüm Türkiye halkının barış ve çözüm konusundaki beklentisi çok yüksektir. Kimsenin bu beklentiler ve umutlar üzerinden siyaset yapmaya hakkı yoktur. Vebali ağırdır, bedeli candır. Bunun sorumluluğunu taşıyarak hareket etmek lazım.

Meclis'te BDP Grubu ile AKP Grubu arasında metreler var ama daha bir tek görüşme bile yapmış değiliz.''

‘İMRALI SİSTEMİ ÇÖZÜME ENGEL’
BDP Eşbaşkanı Kışanak, ''İmralı sistemi Kürt sorununun çözümünün önünde engeldir, bu sistem ortadan kalkmalıdır'' diye konuştu.

‘ELİNİZİ TUTAN KİM?’
Tutuklu vekiller meselesinin hala çözülemediğini anımsatan Kışanak, ''Bu konuda elinizi tutan, size engel olan kimdir?'' diye sordu.

‘ÇAPULCULARI KÜRTLERİN ÜZERİNE SÜREMEZSİNİZ’
Kışanak, Türkiye'nin, ''Kürt karşıtı politika'' çerçevesinde bazı kişileri silahlandırıp Suriye’ye gönderdiğini öne sürdü.

Kışanak, ''Dünyanın dört bir yanından çapulcuları toplayıp kimse Kürtlerin üzerine süremez'' dedi.