Kişiliklere sayısal kopyalama geliyor

AB'nin "sayısal kişilikler" projesiyle cep telefonunda saklanacak kişi bilgileri sensörlerle etkileşime girdiğinde mekanı kişiye göre ayarlayacak.

20.05.2009 - 16:07

Kişiliklere sayısal kopyalama geliyor

Avrupa Birliği'nin (AB) sanayiye dönük EUREKA programı kapsamında desteklenen ''sayısal kişilikler'' projesinde, evlere, iş yerlerine, alışveriş merkezlerine ve lokantalara yerleştirilen sensörler, kişiler hakkında sürekli bilgi toplayacak ve böylece kişiliklerin sayısal birer kopyası çıkarılacak.

Cep telefonu, sensör ve bilgisayar yazılımından oluşan sistem, kişinin yeme, içme, alışveriş, müzik, TV, internet gibi gündelik alışkanlıklarını tanıyabilecek ve kişinin bulunduğu mekanı alışkanlıklarına göre ayarlayacak.

Yeni teknolojide, kişilik özellikleri cep telefonunda saklanacak ve bilgiler sensörlerle etkileşime girecek.

Projenin Türkiye koordinatörü Mobilera Bilişim ve İletişim Teknolojileri Tic. A.Ş'nin yönetici ortağı Zeynep Sarılar Akaltan, sayısal kişiliklerin oluşturulacağı projede geliştirilen sistemlerin, kişilerin bulundukları ortamdaki davranışlarını gözleyerek, alışkanlıkları tespit edebildiğini, sayısal kişiliklerin bu davranış setine göre oluşturulacağını söyledi.

Akaltan, konsorsiyumun çalışmalarını hızla sürdürdüğü projenin gelecek yılın sonunda tamamlanacağını sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...