'Kitap yazmak kötü bir şey değildir'

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın evi gazeteciler tarafından ziyaret edildi. Çıkışta yapılan açıklamada, ailelerin çocuklara durumu anlatmakta zorluk çektikleri belirtildi.

07.03.2011 - 00:24

'Kitap yazmak kötü bir şey değildir'

Tutuklanan gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık'a meslektaşlarının desteği sürüyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Özgür Gazeteciler Platformu’na bağlı bir grup Şık ve Şener'in evlerini ziyaret etti.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da gazeteci Ahmet Şık'ın eşini telefonla arayarak destek verdi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Özgür Gazeteciler Platformu tarafından ilk ziyaret Nedim Şener'in evine yapıldı.

Gazetecilere Özgürlük Platformu üyeleri ellerinde çiçeklerle Şener ailesine destek ziyaretinde bulundu.

Çıkışta konuşan TGC genel Sekreteri Sibel Güneş, Şener ailesinin iyi haberler beklediği söyledi ve “Vecide Şener çok hassas ama eşine sonuna kadar destek oluyor” dedi.

Güneş, "Hükümetin, 138. sıradaki bir basın özgürlüğü sıralamasından rahatsızlık duymasını bekliyoruz. Dayanışma için buradayız. Tutuklu gazetecilerin eşleri, evdeki çocuklarına kalem ve kitabın zararlı olmadığını, babalarının evden götürülmesine kalem, kağıdın, kitabın neden olmadığnı anlatmaya çalışıyor. Umarım Türkiye bugünleri bir daha yaşamaz'' şeklinde konuştu.

Huduti, ''Savcılığın da bu yönde açıklaması vardı. Ancak, biz bunları tatmin edici bulmuyoruz. Habercilik faaliyetinin suç olduğunu yazan hiçbir yasamız yok. Gazeteciler, elbette gözaltına alınıp tutukluluk gibi tedbir uygulanıyorsa bunu başka yasalara ve maddelere dayandırmak zorundalar. Maalesef bunların somut temeli görülmüyor. İfade özgürlüğü gibi, bütün hakların omurgası olan önemli bir özgürlüğün sınırlandırıldığını düşünüyoruz'' diye konuştu.

Gazetecilik meslek örgütleri, salı günü geniş çaplı bir basın açıklaması yapmaya hazırlanıyor.KILIÇDAROĞLU ARADI
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da, Ahmet Şık'ın eşi Yonca Şık'ı telefonla arayarak destek verdi.

Kılıçdaroğlu,”Nedim de, Ahmet de yazdıkları yazılar nedeniyle sorgulanıyorlar. Biz bu davanın her aşamasını takip eğiz. Onlar çocuklarına onurlu bir gelecek bırakmak için gazeticilik yapıyorlar" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...