“Daha eşitlikçi bir dünya” sloganıyla dünyanın pek çok yerinde faaliyet göstermesinin yanı sıra Londra’nın birçok köşesinde oldukça düşük fiyatlardan kullanılmış kıyafet, aksesuar, kitap ve cd satın alabileceğiniz dükkanları olan yardım kuruluşu Oxfam, iki senedir ilginç bir liste açıklıyor. Dükkanlarına en çok bağışlanan yazarlar listesi. Kuruluş bu listeyle birlikte “en çok alınanlar” listesini de açıklıyor.

Liste, okuduktan sonra elden çıkarılan ya da yenisini almak yerine ikinci elini almayı tercih edilen kitapları gösterdiği için önemli bulunuyor. Örneğin listenin “en çok bağışlananlar” sırasında dördüncü olan Stephenie Meyer’in “Alacakaranlık” serisi için Guardian gazetesi, “Gençler Meyer’in vampirlerine çok ilgi gösteriyor olabilir ama serinin okurları kitapları ellerinde tutmaya pek hevesli görünmüyorlar” yorumunu yapıyor.

Pek çok bestseller yazarının yer bulduğu “en çok bağışlananlar” listesinin tepesinde iki senedir Dan Brown yer alıyor. Stephenie Meyer ise her iki listenin de dördüncü sırasında. İşte en çok bağışlananlar ve Oxfam’ın ikinci el dükkanlarından en çok alınanlar listesi (Parantez içindeki rakamlar yazarın geçen seneki sırasını gösteriyor)

En çok bağışlanan yazarlar:
1- Dan Brown (1)
2- Ian Rankin (2)
3- Jeremy Clarkson (8)
4- Stephenie Meyer (-)
5- Alexander McCall Smith (4)
6- Stephen King (-)
7- Maeve Binchy (9)
8- James Patterson (-)
9- JK Rowling (7)
10- Jackie Collins (-)

Oxfam'dan en çok alınanlar:
1- Stieg Larsson (2)
2- Sophie Kinsella (-)
3- Dan Brown (10)
4- Stephenie Meyer (4)
5- Terry Pratchett (8)
6- JK Rowling (3)
7- Mills & Boon (-)
8- Joanna Trollope (-)
9- Alexander McCall Smith (-)
10- James Patterson (7)

(Sabitfikir.com)