Kıyat 'devlet politikası' için adliyede

“Faili meçhul cinayetler devlet politikasıydı” diyen emekli Koramiral Atilla Kıyat, adliyede ifade verdi.

Haberler 24.08.2010 - 10:57

Faili meçhul cinayetlerle ilgili sözleri 90’lı yılların yeniden tartışılmasını neden olan emekli Koramiral Atilla Kıyat, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi.

Adliyeye savcı ve hakimlerin kullandığı kapıdan giriş yapan emekli Koramiral Atilla Kıyat, geliş nedenine ilişkin basın mensuplarının sorularını cevapsız bıraktı.

Atilla Kıyat, daha sonra adliye binasına girerek savcılık katına çıktı. Burada kısa bir süre kalan Kıyat, daha sonra adliyeden ayrıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, faili meçhul cinayetlere ilişkin Kıyat'ın bilgisine başvurulması için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazı göndermişti.

'NASIL RAHAT UYURSUNUZ?'

Emekli Koramiral Atilla Kıyat, bir televizyon programında “1990-2000 yılları arasında yapılanların devlet politikası olmasına rağmen bölgede ülkesine karşı kin kusan bir neslin yetişmesine sebep olduğunu” savundu.

Emekli Koramiral Kıyat, şöyle demişti: “Hukuk dışı uygulamalar olmuştur. Bugün ‘Ergenekon'da faili meçhul cinayetlerden dolayı suçlanan ve içeride olan kimseler vardır. Ama ben devamlı söylüyorum. Bu arkadaşlar o zaman (şimdi albay bunlar) üsteğmendi, yüzbaşıydı. Şimdi diyorlar ki ‘Sen Cizre'deyken muhtarı öldürdün’ ya da Muhtarla beraber oldun filancayı öldürdün.’ Sene kaç? 1994, 1995... Şimdi ben de diyorum ki, lütfen 94’ün, 95’in, 93’ün, 96’nın, 97’nin Başbakanları, Cumhurbaşkanları, Genelkurmay başkanları, OHAL valileri... Yatağınızda nasıl rahat uyursunuz!

Lütfen çıkıp açıklayın, bu yıllarda işlenen faili meçhuller terörle mücadele için devlet politikası mıydı ve bu çocuklar devlet politikası mı uyguladılar? ‘Hayır böyle bir devlet politikası yok’ diyorsanız, söyleyin. Hayır söylemiyorlar. Ben o zaman devlet politikası olduğunu düşünüyorum. O zaman maalesef ülkeyi idare edenler, faili meçhullerin de terörizme önlem olarak gördüklerini düşünüyorum. Çünkü bir üsteğmen, ’Ben Hasan’la Mehmet’i bir halledeyim de bu terörizmi bitireyim’ diyemez. Birileri emir verdi.“

Sayfa Yükleniyor...