Kıyı değil beton yığını

Antalya'da kalan yeşil alanlar da betonlaşmanın pençesinde. Lara Parkı ve Vakıf  Zeytinliği tartışmalara yolaçan projelerden...

30.07.2009 - 10:26

Kıyı değil beton yığını

Turizmin başkenti Antalya'da 805 turistik işletme bulunuyor.

Yatak sayısı 450 bin dolayında. Kıyılar sıra sıra otellerle doldu, Akdeniz'e karşı beton bir duvar örüldü sanki.

Turizm yatırımcıları ise var olan birkaç yeşil alana gözlerini dikmiş durumdalar.

Kent merkezindeki Lara Kent Parkı ve Vakıf Zeytinliği göz koyulan en son yeşil alanlar.Geçtiğimiz yıllarda büyük tartışmalara neden olan Antalya'daki 3 bin 500 dönümlük denizin hemen kıyısındaki Lara Kent Parkı için yatırımcıların sessizliği sürüyor. Fıstık çamlarından ve özel kumullardan oluşan Lara Kent Parkı, bakanlığın 2006 yılının Ağustos ayında yaptığı açık ihale ile turizmci Fettah Tamince'ye ait bir firmaya 49 yıllığına 22 milyon 700 bin YTL'ye tahsis edilmişti. Ancak tahsislerle ilgili karar Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilince Lara Parkı'da kurtulmuştu.

Turizm yatırımcılarının iştahını kabartan diğer bir bölge ise Vakıf Zeytinliği. İçersinde 20 bin zeytin ağacı bulunan 3 bin dönümlük zeytinlik birkaç kez ihaleye çıkarıldı. Ancak bazı girişimcilerin zeytini için değil yerinin değeri için ihaleye girdikleri öne sürülmüş ve ihaleler iptal edilmişti.

Kent merkezindeki 425 yıllık zeytin çiftliğinin geçtiğimiz Mart ayında yapılması planlanan ancak yapılamayan en son ihalede 20 yıllığına kiralanması düşünülüyordu. Şartnamede zeytin üretimine ve zeytin ağaçlarının yok edilmesine zemin hazırladığı, rantın önünü açacağı öne sürülüyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...