Kızıl Elma ülküsü nedir?

Türk milliyetçiliğinin önemli sembollerinden biri olan "Kızıl Elma", Afrin’e yapılan Zeytin Dalı Harekatı'nda görev alan askerlerden birine muhabirin 'İstikamet neresi' diye sormasının ardından gündeme geldi. Peki Kızıl Elma nedir, Kızıl Elma hakkında merak edilenler...

20180122_2_28245950_30033909.jpg

Afrin’e yapılan Zeytin Dalı Harekatı devam ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı kara birlikleri Afrin tarafına geçti. "Kara harekatı"yla birlikte Özgür Suriye Ordusu güçleri, Türk askerinin desteğiyle Afrin içinde ilerlemeye başladı.

Bir muhabirin harekatta görev alan askerlerden birine, “istikamet neresi” diye sormasının ardından asker “Kızıl Elma” cevabını verdi. Peki Kızıl Elma nedir?

KIZIL ELMA

Kızıl Elma Türk devletleri için bir hedefi ve amacı simgelemekle birlikte Türk mitolojisinde Türkler ve de özellikle Oğuz Türkleri için üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan ancak uzaklaştığı oranda cazibesi artan ülküler veya düşleri simgeleyen bir ifadedir.

Kızıl Elma imgesinin tam olarak ne zaman, nerede ve nasıl ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte yaygın anlayış, Osmanlı ile birlikte tarihe ve edebiyata mal olduğu, Osmanlılar döneminde özellikle Batı memleketlerine doğru yürütülen cihadın bir sembolü olduğu yönündedir.

Kızıl Elma imgesinin ilk kez Orta Asya Türkleri arasında doğduğu; Ergenekon Destanında Ergenekon’dan dışarıya çıkma ve kaybedilmiş eski yurdu geri alma idealini simgelediği kabul edilir. Buna karşılık bazı araştırmacılar Kızıl Elma efsanesinin erken Bizans’ta doğduğunu ifade eder.

7 MADDEDE ZEYTİN DALI HAREKATI

Sayfa Yükleniyor...