ABD Giresun Dernekleri Başkanı Orhan Bayram ile THY'nin tarifeli uçağıyla İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelen aynı kabileden olan Matias Clifton ve Galbraith Sage Ann adlı Kızılderililer, Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan, Giresun Dernekleri Birliği Başkanı Halil Kütük ve Giresun Yağlıdere Derneği Başkanı Mehmet Ayaz tarafından çiçeklerle karşılandı.

ABD Giresun Dernekleri Başkanı Orhan Bayram, Kızılderililerin ABD'de Giresunluların düzenlediği festivallere her yıl katıldıklarını ifade ederek, bu yıl Feshane'deki etkinliklere davetli olarak geldiklerini kaydetti.

Feshane'deki ''4. Giresun Günleri'' etkinliğine sembolik bir şekilde iki Kızılderili ile katılmayı kararlaştırdıklarını kaydeden Bayram, ''Kızılderililer kendilerini bizim kadar Türk hissediyor.

Matias Clifton, Türkler ve Kızılderililer konusunda bir araştırma yapmış. Türkler ile Kızılderililerin benzerlikleri olduğunu söylüyor. Bizi kendilerine çok yakın ve sıcak buluyorlar'' diye konuştu.

Matias Clifton da yaptığı açıklamada, Türkiye'de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, Feshane'de Başbakan Erdoğan'ın da katılacağı toplantıda gösteri sunacak olmanın heyecanını yaşadıklarını ifade etti.

Geleneksel kıyafetler içindeki Kızılderililer havalimanındaki yolcular ve yakınları tarafından merak ve şaşkınlıkla izlendi.

Kızılderililer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a davullar eşliğinde milli danslarını gösterip, şarkılar söyleyecek.

‘NEW YAĞLIDERE’
Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan da Giresun'daki derneklerin ortak kararı ile ABD'deki Kızılderilileri Türkiye'ye davet ettiklerini kaydederek, şunları belirtti:

''Giresun'un Yağlıdere ilçesinden çok sayıda kişi ABD'de yaşıyor. Yaşadıkları bölgede yoğun bir nüfusları var. Hatta yaşadıkları yere 'New Yağlıdere' ismini vermişler.

Bugün acı yaşayan tüm milletler adına Kızılderili kardeşlerimize Giresunlular olarak 'barış ve özgürlük' ödülü vereceğiz. Ağzında fındık dalı olan güvercin figürlü plaketi Kızılderili arkadaşlarımıza vereceğiz.''