Kızılderililer İTÜ'de okuyacak

Her yıl 10 Kızılderili öğrenci Türkiye’ye gelerek İTÜ’de eğitim görecek. Burslu okuyacak öğrencilerin ulaşım masrafları da karşılanacak.

02.12.2009 - 16:07

Türk-Amerikan Koalisyonu ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nin (İTÜ) ortak girişimiyle her yıl 10 Kızılderili öğrenci, Türkiye'de eğitim görecek.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Şahin, söz konusu uygulamayla ilgili olarak NTV’ye konuştu.

Rektör Şahin, halen Amerika'da 12 çift diploma programı yürüttüklerini belirterek “Geçen aylarda İTÜ Rektörü olarak Avrupa’da Teknik ve Araştırma Üniversiteleri Birliği Yönetim Kurulu üyeliğine seçildim. Haziran ayında Türk-Amerikan Koalisyonu Başkanı’yla ön görüşmelerde bulunduk” dedi.

Amerika’da Türkiye’yi destekleyecek taraftar bulmak istediklerini söyleyen Şahin, “Bunun için Kızılderililerin İTÜ’ye getirilmesi konusu gündeme geldi. Böyle bir şeyin Amerika’da büyük yankı uyandıracağını düşündük” dedi.

Öğrencilerin tüm masraflarının karşılanacağını belirten Şahin, şöyle konuştu: “Her dönem 10 öğrenciye teknik üniversite burs verecek. Bu öğrencilerin ulaşım ücretlerini Türk-Amerikan Koalisyonu karşılayacak. Bu proje gelecek yıldan itibaren geçerli olacak."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...