Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürlüğü ekiplerince 23 Temmuz 2009 tarihinde Kızılırmak'ın Sivas sınırlarındaki bölümlerinde yapılan ölçümlerde, nehrin su seviyesi 12,5 metreküp/saniye olarak tespit edildi.

Geçen yıl 23 Temmuz'da yapılan ölçümlerde ırmağın su seviyesinin 4,5 metreküp/saniye olarak ölçüldüğünü kaydeden yetkililer, bu yıl ırmağın su seviyesinin geçen 2 yıla oranla daha üst seviyede olduğunu ifade etti.

Yetkililer, ırmağın su seviyesinin yüksekliğinde son dönemlerdeki sağanağın etkili olduğunu kaydetti.

YAZ KURAKLIĞI ETKİLEMİŞTİ
Sivas'ın İmranlı ilçesindeki Kızıldağ'ın güney yamaçlarından doğup Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun'dan geçerken çok sayıda dere ve çayın sularını toplayarak Bafra Burnu'ndan Karadeniz'e dökülen Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ın su seviyesi son 2 yılda yaz mevsiminde etkili olan kuraklık ve yağış azlığı nedeniyle iyice düşmüştü.

Irmağın su seviyesi, 2007 yılının temmuz ayında 10 metreküp/saniye, ağustos ayında ise 3,2 metreküp/saniye, geçen yılın temmuz ayında su seviyesi 4,5 metreküp/saniye, Ağustos ayında ise 3,9 metreküp/saniye olarak ölçülmüştü.

Üzerindeki Sarıoğlan (Yamula), Kesikköprü, Hirfanlı, Kapulukaya, Altınkaya, Derbent ve Obruk barajlarını besleyen Kızılırmak, Kızılırmak Deltası'ndaki tarım ve canlı hayatı açısından büyük önem taşıyor.