“Kızım Dilek'i neden öldürdün diye soracağım”

İstanbul'un Sarıyer ilçesinde evlerinde polis araması sırasında vurularak öldürülen Dilek Doğan davasının ilk duruşması 17 Şubat'ta görülecek. Anne Aysel Doğan duruşmada “Kızımı neden öldürdün diye soracağım" diye konuştu.

DHA 28.01.2016 - 16:57 | Son Güncelleme : 28.01.2016 - 17:01

“Kızım Dilek'i neden öldürdün diye soracağım”

Dilek Doğan'ın ailesi ve avukatı, Küçükarmutlu'daki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi'nde basın açıklaması yaptı.

Doğan alilesi 17 Şubat’taki duruşma öncesinde yaşanan süreci anlattı.

Kızları için kurdukları adalet çadırında saldırıya uğradıklarını ifade eden Baba Metin Doğan, “Bu çadırda açlık grevindeki insanlar sadece adalet istiyorlardı. Dilek'le ilgili olarak bizim istediğimiz tek şey adalettir. Ancak bu adam halen daha dışarıdadır” şeklinde konuştu.

Kızının katilinin yargılanmasını istediğini belirten anne Aysel Doğan da “O görüntülerden sonra şimdiye kadar yargılanmalıydı. Dilek ile birlikte bizim ailemizi de öldürdü. Kızım ne yapmıştı? Suçu neydi? 'Terörist' dediler, 'bombacı' dediler ancak bunların hiçbiri olmadığı ortaya çıktı" dedi.

"DİLEK'İME NASIL KIYDIN?"

Anne Aysel Doğan, “Mahkemede Dilek'in katiliyle yüz yüze gelirseniz ne söylemek istersiniz?" sorusu üzerine, "Ona 'kızımı niye vurdun, Dilek'ime nasıl kıydın?' diye soracağım" diye konuştu.

Baba Metin Doğan ise aynı soruya “Adaletin onu bizim karşımıza çıkarmayacağını çok iyi biliyoruz" dedi.

AVUKATI SÜRECİ ANLATTI

Dilek Doğan'ın ölümden sonra yaşanan süreci anlatan Avukat Günay Dağ, “Bu olayla ilgili basına yanlış bilgiler servis edildi. Bir çatışma esnasında Dilek'in vurulduğuna ilişkin yine Dilek'in aranan şahıs olduğuna ilişkin haberler çıktı. Bunların yalan olduğuna ilişkin defalarca açıklamalarda bulunduk. Ortaya çıkan görüntülerde ne çatışma çıktığı ne de arbede vardı. Silah kullanılmasını gerektirecek bir durum yokken kullanıldı. Dilek'in katili dışarıda gezerken burada Dilek için adalet isteyenler saldırı altındalar. Biz burada Dilek'in ailesi, dostları, Armutlu halkı olarak adalet mücadelesi yürütüyoruz" diye konuştu.

EVİNDE ÖLDÜRÜLDÜ

Dilek Doğan, 18 Ekim’de Sarıyer Küçükarmutlu'daki evinde polisin araması sırasında vurulmuştu.

Olayın ardından ortaya çıkan görüntülerde Dilek Doğan'ın Özel Harekât Şubesi'nde görevli bir polisin silahından çıkan kurşunla vurulduğu ortaya çıkmıştı.
Ağır yaralanan Dilek Doğan, kaldırıldığı hastanede bir hafta sonra yaşamını yitirmişti.

Olayın ardından polis Y.M. hakkında 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...