Kızının düğünü basılan emekli Korgeneral Mehmet Şanver o geceyi anlattı

15 Temmuz darbe girişimi gecesi, kızının düğünündeyken darbeci askerler tarafından derdest edilerek helikopterle kaçırılan emekli Korgeneral Mehmet Şanver, o geceyi anlattı.

Haberler - NTV Haber 04.11.2016 - 11:04

Kızının düğünü basılan emekli Korgeneral Mehmet Şanver o geceyi anlattı

Emekli Korgeneral Mehmet Şanver, darbe girişimi gecesi Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve komuta kademesinden 9 havacı generalle birlikte kızının düğününden kaçırılmış, Ankara'daki Akıncı Üssü'ne götürülmüştü.

Posta gazetesine konuşan Şanver, 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde yaşananları anlattı.

Emekli Korgeneral Şanver, Moda Deniz Kulübü'ndeki düğünü basmaya gelenlerin Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal'ın korumaları olduğunu söyledi.

Şanver ve beraberindeki komutanlar, girişimi öğrenir öğrenmez düğündeki bir odayı harekat merkezi olarak kullanmışlar, darbecilere karşı verdikleri talimatlarla bazı uçakların kalkmasını engellemişler.

DÜĞÜN BASKINI KAMERADA

''MUHTEMELEN DARBE TEŞEBBÜSÜ VAR''

O geceyi anlatan Şanver şöyle konuştu:

''Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal; 'Şanver, Ankara'da kontrolsüz uçuşlar yapılıyor, muhtemelen darbe teşebbüsü var' dedi. Eskişehir Harekat Merkezi'ni arayarak sorumlu komutan Tuğgeneral Recep Ünal'ı buldum. Bana, kontrolümüz dışında uçuşlar olmaya başladı" dedi.

''MEĞERSE O UÇAKLAR...''

Harekat merkezine 'Hepsini indirin, uçuşa mani olacak tedbirler alın' direktifini verdim. İki uçağın Erzurum'dan kalkışını iptal ettirdim. Meğerse o uçaklar İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın uçağını önlemek için kaldırılacakmış.''

''HANGİ PİLOTUN HANGİ TARAFTA OLDUĞUNU BİLMİYORDUK''

Emekli Korgeneral Şanver, havadaki uçaklara müdahale için neden başka uçaklar kaldırmadığını da şu sözlerle anlattı: "Savcı bana 'Siz neden karşı harekat olarak uçak kaldırmadınız?' diye sordu. Bütün uçaklar silah yüklüydü. Hangi pilotun hangi tarafta olduğunu bilmiyorduk. Uçakların pilotları yanlış tarafta yer alıyor olsaydı, biz de o bombalamalara alet olacaktık."

''HELİKOPTERLE GELENLER HAVA KUVVETLERİ KOMUTANIMIZIN KORUMALARIYDI''

Şanver'in düğününü basanlar ise Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal'ın koruma timiymiş: ''Helikopterle gelenler hava kuvvetleri komutanımızın korumalarıydılar. Önce komutanı sonra bizi dışarı çıkardılar. Hava kuvvetleri komutanımızı bağlamadan, bizleri ise bağlayarak teslim aldılar."

''GEÇMİŞ OLSUN KOMUTANIM, KURTULDUNUZ''

Akıncı Üssü'nde yaşananları da anlatan Mehmet Şanver, ''Bir bomba kaldığımız binaya yakın düştü ve camlar kırıldı. Akşam 17.30'a kadar odada kaldık. Ayak ve gözlerimizi de bağladılar. Akşam sivil kıyafetli bir arkadaş; 'Geçmiş olsun komutanım, kurtuldunuz' dedi'' ifadesini kullandı.

KIZININ DÜĞÜNÜ BASILAN GENERAL O GECEYİ NTV'YE ANLATTI

Sayfa Yükleniyor...