'Kızları kandırıp El Kaide kamplarına gönderdi'

Adana ve 3 ayrı şehirde El Kaide'ye karşı yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 29 kişi arasında yer alan Ayhan Y'nin, kandırdığı genç kızları eğitim kamplarına gönderdiği belirtildi.

Anadolu Ajansı 19.07.2010 - 19:57

'Kızları kandırıp El Kaide kamplarına gönderdi'

Adana Emniyet Müdürlüğü'nce Adana, İstanbul, Antalya ve Çanakkale'de düzenlenen terör örgütü El Kaide'ye yönelik eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 29 kişiden 6'sının Afganistan'da eğitim gördüğü, zanlıların kentteki bir ABD'liye yönelik suikast girişiminde bulundukları belirlendi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 16 Temmuz'daki operasyonunda Adana'da yakalanan 25 kişi ile İstanbul, Antalya ve Çanakkale'de gözaltına alınan 4 kişinin, terör örgütü adına çeşitli faaliyetlere katıldığı belirlendi.

TEM Şube Müdürlüğü ekiplerinin, örgütün Adana yapılanması içinde faaliyet yürüten, sözde ''cihat bölgeleri''ne eleman gönderen, örgütsel içerikli ders, toplantı ve piknik gibi etkinliklere katılan, örgüt propagandası amacıyla aylık siyasi dergi çıkartan ve mevcut anayasal düzeni reddedikleri belirlenen zanlıları yakalamak amacıyla 7 Eylül 2009 tarihinde planlı çalışma başlattı.

Yapılan fiziki ve teknik takip sırasında, zanlılardan Ayhan Y'nin 11 Haziran tarihinde İncirlik Hava Üssünde emekli olup, çalışmaya devam eden ABD'li Richard M. (67) ve Türk eşinin bulunduğu aracın kurşunlanması olayının talimatını verdiği belirlendi.

''AMERİKALILAR YAŞAYAMAZ''
Daha önce de iki kez örgüt üyeliğiyle yakalanan Ayhan Y'nin ''Bu memlekette Hristiyanlar, hele de Amerikalılar yaşayamaz'' diyerek, kardeşi Harun Y'ye tabanca verdiği belirlendi.

Tellidere Mahallesi'nde oturan Harun Y'nin, aynı mahalledeki evlerine giden Richard M. ve eşinin bulunduğu kamyonete, Mücahitler Caddesi ile Kıyıboyu Caddesi'nin kesiştiği köşede 8 el ateş ettiği, 6 merminin aracın arka camı ve kapısına isabet ettiği belirlendi.

Öldürmek kastıyla hareket eden Harun Y'nin, trafiğin yoğun olmasına rağmen araç akışının hızlı olması nedeniyle olayı gerçekleştiremediği öğrenildi.

Richard M. ve eşi, araçlarına ateş edildiğini Tellidere Caddesi'nde kamyonetten indiklerinde fark etmiş, durumu polise bildiren çift, bir düşmanlarının olmadığını söylemişti.

SİLAHI SAKLADI, KAÇTI
Harun Y'nin, daha sonra, kullandığı tabanca ile talimatlarını aldığı telefonu, Tellidere Mahallesi'ndeki kiralık olarak tuttuğu evin tuvaletindeki sifonun içine sakladığı ve yakalanmamak için gizlendiği Karaisalı ilçesindeki Kızıldağ Yaylasındaki bir evde yakalandığı belirlendi.

Yapılan ev aramasında ele geçirilen tabancanın balistik incelemesinde olayda kullanıldığı, kırarak attığı telefonun IMEI numarasından ise kendisine ait olduğu tespit edildi.

HIRSIZLIK VE KAÇAK ELEKTRİK
Saldırı talimatını veren Ayhan Y'nin nitelikli hırsızlık, yankesicilik ve yaralama suçlarından çok sayıda kaydının bulunduğu, geçimini hırsızlık yaparak sağlamaya çalıştığı bildirildi.

Ayrıca operasyonda, Ayhan Y. ve 3 zanlının daha evinde kaçak elektrik kullandığı belirlendi.

Ayhan Y, son olarak 23 Nisan 2010 tarihinde, dini duyguları istismar ederek, evlenme vaadiyle kandırdığı genç bir kızı, nikah kıymadan birlikte yaşamaya zorladığı gerekçesiyle yakalanmıştı.

Ayhan Y'nin birkaç yıl önce de başka bir genç kızı kandırıp alıkoyduğu, yine polis tarafından kızın kurtarıldığı belirtildi.

Ayhan Y'nin yakınlık kurup, kandırdığı kızlara sürekli Afganistan ve Irak'taki canlı bombaları ve kamp görüntülerini izlettiği, genç kızları, yurt dışına götürmekte sorumlu gruplara teslim edip, eğitim kamplarına gönderdiği bildirildi.

Yakalanan zanlılardan 6'sının El Kaide'nin Afganistan'daki kamplarına çeşitli tarihlerde giderek eğitim gördüğü belirlendi.

Bu zanlıların, yurt dışında da gelecek talimatlar doğrultusunda kentte yasa dışı faaliyet hazırlığında bulundukları öğrenildi.

Zanlıların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda suikast girişiminde kullanılan bir tabanca, 1 kurusıkıdan bozma bilye atar tabanca, örgütsel doküman, yasaklanmış yayınlar, 2 harddisk, 2 dizüstü bilgisayar, 11 cep telefonu, 30 CD ve bol miktarda dergi, hafıza kartları elde edilip, incelenmek üzere el konuldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...