İngiliz Independent ve Daily Telegraph gazetelerine demeç veren Dr. Panayiotis Zavos, "Bu konuda hiçbir şüphe yok ve belki bunu yapabilen ben olmayabilirim ama klon bebek yolda" dedi.

İnsan klonlanmamasını kesinlikle olanak dışı gördüğünü söyleyen Dr. Zavos, "Eğer çalışmalarımızı yoğunlaştırırsak ilk klon bebek bir iki yıla doğar ama çabalarımızı bu derece yoğunlaştırıp yoğunlaştıramayacağımızı bilmiyorum" diye konuştu.

Kıbrıs doğumlu Amerikalı Dr. Zavos, biri 10 yaşında bir trafik kazasında ölen Amerikalı bir kız çocuğu olmak üzere, 3 ölünün embriyonlarını klonladığını belirterek, matemdeki ailelerin kendisini bulduklarını ve ölen yakınlarının cesetlerinden hücre alması için izin verdiklerini anlattı.

Dr. Zavos sonra bu hücreleri, klonlama sürecini incelemesine yardımcı olması için insan-hayvan melez modelleri yaratmakta kullandığını kaydetti.

Şu anda çalıştığı gizli klinikte Discovery Channel tarafından görüntülenen Dr. Zavos, hakkında hazırlanan belgesel filmde, "Eğer aşılama tutarsa ve hamilelik de gerçekleşirse, ABD'de beyzbolda dediğimiz gibi (tur vuruşu) yapmış oluruz" dedi.

Zavos, 4 kadının rahmine 11 klonlanmış embriyo yerleştirdiğini, ancak hiçbirinin hamilelikle sonuçlanmadığını söyledi.

Dr. Zavos 5 yıl önce düzenlediği basın toplantısında, klonlanmış bir insan embriyosunu ismini açıklamadığı bir kadına yerleştirdiğini ve bu embriyonun, kadının kocasının kopyası olacağını söylemişti.