Knight Online’da ‘kaos’ var!

Dünyanın en popüler çevrimiçi oyunlarından Knight Online'ın yapımcısı Joseph Willmon, yeni 'Chaos Dungeon' yamasını ve sevdiği oyunları ntvmsnbc'ye anlattı.

Haberler 24.12.2009 - 17:42

Knight Online’da ‘kaos’ var!

'nin en çok oynanan MMORPG (çevrimiçi çok taraflı rol) oyunlarından Knight Online, uzun zamandır beklenen yeni yaması Chaos Dungeon ile tekrar gündemde. Oyunun yapımcısı Joseph Willmon, Knight Online'ı, sevdiği oyunları ve gelecekteki projelerini ntvmsnbc'ye anlattı.

Knight Online Chaos yaması için sizi kutluyoruz. Kullanıcıları bekleyen yenilikler neler?
Teşekkürler, Chaos yaması için uzun süredir beklendiğini biliyoruz ve oyuncularımıza bu yeni içeriği ulaştırabildiğimiz çok mutluyuz. Yeni yamayla birlikte pek çok yeni özellik de geliyor ve bunların içinde en önemlisi Chaos Dungeon (Kaos Zindanı). Zindan günde dört kez yer alacak bir etkinlik ve diğer günlük etkinliklerimize kıyasla daha farklı nitelikler taşıyor. Bu kez oyuncuların tümü devasa bir kaleye çağrılıyor ama burada taraf yok ve herkes birbirine karşı mücadele veriyor.

Etkinlik Knight Online’ı bu kadar büyük bir oyun yapan temele, yani PvP üzerine kuruluyor. Kaos Zindanı’na giren oyuncuların hepsine aynı rütbe, beceri ve hız yeteneği veriliyor. Tüm oyuncuların eşit koşullarda oyuna başlamaları, daha adil bir zeminde üst seviyelere ulaşmak isteyen oyuncuların yeni stratejiler belirleyip uygulamalarına olanak sağlıyor. Etkinliğin ilk bölümünde güvenli bir zaman veriliyor ve bu süre içinde kullanıcılar beceri çubuklarını ayarlıyor ve stratejilerini oluşturuyorlar. Bu güvenli sürenin ardındansa çatışma başlıyor ve zindandaki her oyuncu birbirine karşı mücadele vermeye başlıyor.

Pvp odaklı bu etkinlik müthiş bir adrenalin akımı başlatmakla kalmıyor, en iyi performans gösteren oyunculara pek çok avantaj da kazandırıyor. Bu yamanın en heyecan verici yanlarından biri de Kanatlar. Her Kaos Zindanı’nda ilk yüzde 20’ye giren oyuncular farklı “Kanatlar”la ödüllendiriliyor ve oyundaki karakterlerini daha da zenginleştirme özelliği kazanıyorlar.

Oyuncular artık Knight Online’da madenciliğin zorluklarıyla da uğraşacaklar. Evet, bu ilk anda garip görünebilir ama bu, kullanıcıların maden cevherini eşya ve deneyim edinmek amacıyla kullanmaları açısından bakıldığında gerçekten de son derece eğlenceli bir özellik. Oyuncular böylece oyunda ekonomik güç kazanmak için yepyeni bir yol bulmuş oluyorlar. Heyecan verici diğer özellikler arasında ise kullanıcı arayüzünün güncellenmesi ve yepyeni silah ve zırh takımları yer alıyor.

Chaos yaması Japonya’da Ağustos ayında sunulurken, neden diğer ülkeler altı ay daha beklemek zorunda kaldı?
İçeriğin tümü orijinal olarak Kore’de üretildi ve hemen akabinde Japoncaya uyarlandı. Daha sonra bu pazarlarda sunuldu ve bu süre oyunun sınanması, tweak’ler ve eklemeler için kullanıldı. Bu süreç tamamlanınca Knight Online World’ün yerelleştirilmesine başlıyoruz ve metnin büyüklüğüne göre bu işlem birkaç ay alabiliyor.

Ayrıca içerikle ilgili değişiklikler de var; bazı şeyler sadece Asya pazarındakilere hitap ediyor oysa bizim oyuncularımız için bir takım değişiklikler yapmamız gerekiyor ki bu da oyunun geliştirilme zamanını uzatabiliyor. Tüm bunların ışığında diyebilirim ki, ne kadar uzun zaman alırsa oyun o kadar iyi çıkar; her şeyi mümkün olduğu adar kısa zamanda bitirmek istesek de, yamanın en iyi yama olması bizim en büyük önceliğimizi oluşturuyor.

Knight Online Türkiye’de çok tutulan bir oyun hatta ülkemizde şimdiye dek en çok oynanan MMOPRG. Sizce neden? Türk kullanıcılarının katkılarından memnun musunuz?
Kesinlikle! Kendini adamış ekibimiz ve oyun tutkunlarımız sayesinde Knight Online bu büyük başarıya imza atmış bulunuyor. Ayrıca bu destek sayesinde, bu heyecan verici güncellemeleri sunma fırsatına sahip oluyoruz. Bu doğrultuda oyun içi bir eşya olarak Türk bayrağını da ekliyor ve hayranlarımız için yeni etkinlikler düzenlemeye devam ediyoruz.

Ben ve ekibin geri kalanı herkesin büyük bir keyif alacağı bu özellikleri sunmayı iple çekiyoruz ve Türk oyuncularımızın gösterdiği ilgiden dolayı büyük bir heyecan duyuyoruz. Oyunu biz yapıyor olabiliriz ama onun büyük olmasını sağlayan sizlersiniz.

Siz de MMORPG bağımlısı mısınız? Eskiden hangi oyunları oynardınız, şimdi neleri oynuyorsunuz?
MMO oyunlar ortaya çıktığı andan bu yana MMO oynadığımı söyleyebilirim. On üç yıl kadar önce Ultima Online ve Everquest ile başlamıştım ve o günden beri çıkan her önemli ürünü alır ve oynarım. O sıralar aynı anda iki ya da üç oyunu birden oynayan biri olarak bilinirdim! İlk ay inanılmaz bir tutkuyla oynar ve seviye atlamak, eşya kazanmak ve oyunun tüm ayrıntılarını öğrenmek dışında neredeyse başka hiçbir şey yapmazdım. Ama ben en azından bu alanda araştırma yaptığımdan bir mazeretim var diyebilirim. Şu anda fena halde Runes of Magic’e kendimi kaptırmış durumdayım, ekibimiz burada muhteşem bir iş çıkararak kolayca öğrenilen küçük yenilikler yaptı ve ben şimdi seviye ikiye geçmek için elimden geleni yapıyorum!KOL'un yaratıcısı Joseph Willmon KOL'un yaratıcısı Joseph Willmon

Şimdiye dek en sevdiğiniz olarak tanımlayacağınız 10 oyun ismi verir misiniz?
Yani, Knight Online’ın dışında demek istiyorsunuz, değil mi? KOL’da bana hitap eden o kadar çok şey var ki. En başta KOL’un hiçbir oyuna benzemeyen mücadeleleri var ama bu konuda elbette taraflı konuşacağım için size “Kight Online dışında sevdiğim 10 Oyun”u söyleyeyim.

Birincisi, tahmin edeceğiniz gibi PvP oyunları çok seven biri olarak, bu alanda bir konsept merkezi oluşturan Ultima Online’ı çok beğeniyorum. Bu oyunda benim için birçok nostaljik unsur bulunuyor: Bir zamanlar bu oyunu oynayabilmek adına ailemin bana bir modem alması, internet erişimim olması ve aylık abonelik bedelinin ödenmesi için çok dil dökmem gerekmişti. Diğeri ise biraz daha ilginç, çünkü aslında Japon tarzı RPG’lerin büyük bir hayranı değilim ama Final Fantasy VII benim için hem teknik (o zamanlar) hem de anlatı açısından bütün zamanların en iyi oyunlarından biri olmuştur. Karakterlere gerçekten önem vererek oynadığım ilk oyundu; bu açıdan oyunun kompozitörü olan Nobuo Uematsu kelimenin tam anlamıyla büyük bir usta.

Ben kendimi konsol oyuncusundan ziyade PC oyuncusu olarak görüyorum, dolayısıyla listemin kalanındaki oyunların neredeyse hepsi PC oyunları: Sam and Max Hit the Road, Wing Commander, Dune II (pre-cursor to Command and Conquer), Fallout 1 & 2, Quake II, Guitar Hero, Super Smash Brothers’ın yanı sıra son iki tutkum ise War Rock ve Runes of Magic.

Oyuncular arasında eşya/karakter alım satımı konusuna nasıl bakıyorsunuz?
Oyuncuların gözünden bakıldığında, genel olarak oyuna gösterdikleri büyük etkiden kaynaklanan zararsız bir faaliyet olarak görünüyor, fakat bunu durdurmak için elimden bir şey gelseydi kesinlikle yapardım. Oyuncularımızın çoğu bu tür bir alışverişin getirebileceği risklerin farkında değiller ve oyuncuları bu konuda eğitmek için uzun yıllardır uğraş veriyoruz. Hatta sitemizde sırf bu konuya ayrılan bir de sayfamız var. Bu konuda aldığımız tavır açıktır: oyun dışı alışverişe yol açabilecek unsurları çıkarmaya varana dek çeşitli önlemler aldık ve bu ticareti önlemek için gereken her şeyi yapmayı sürdürüyoruz.

“Bu alanı açık tartışma alanı olarak kullanmamı mazur görün ama Knight Online oynuyor ve zevk alıyorsanız lütfen eşya satmak veya satın almak gibi işlemler uygulamayınız ve hesap bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayın! Kesinlikle burada ya da başka bir oyunda sizden bir şey almak ya da satmak isteyen kişilerle yüz yüze buluşmayın. Buradaki hesabınız sizin mülkiyetinizdedir ve Müşteri Destek birimimiz size yardım etmek için bu hesaptan faydalanır. Hesap paylaşma ya da üçüncü taraf araçları, güvenlik ihlallerine yol açan en önemli sorunlardan biridir. Bu nedenle bu tür faaliyetler kesilirse bunun herkese yararı dokunacaktır. Tüm gücü ve popülerliği bir yana, Knight Online yalnızca bir video oyunudur ve bizler bu oyunu sadece eğlence, dinlence ve yaşamlarımızı daha mutlu kılma adına oynuyor olmalıyız.

Bize biraz kendinizden söz eder misiniz? Knight Online yolculuğunuz nasıl başladı?
Bana böyle sorular sormanız, egomun şişmesine yol açabilir! ABD’de büyük bir video oyun topluluğunda yönetici olduktan birkaç yıl sonra bu şirkette göreve başladım ve en sonunda Yapımcı olana dek çeşitli kademelerde ilerledim. Burada çalışıyor olmak bana kendim hakkında, topluluk hakkında ve bir bütün olarak oyun sektörü hakkında pek çok şey öğretti. Tüm bunları öğrenmeye giden yolculuk kolay kat edilen yollardan oluşmuyordu ve bugüne dek edindiğim bilgiler için minnettarlık duyuyorum.

İlerideki projeleriniz neler?
Şu andaki odağımızda yeni Kış Etkinlikleri yamasıyla bu yılı tamamlamak var; daha sonra ise geliştiricilerle birlikte Knight Online için yeni etkinlikleri yeni güncellemeler ve yeni içerikler üzerine çalışacağız; ayrıca yerelleştirilmiş Türkçe destek ve Türkçe oyun üzerinde de çalışmalar yapıyoruz. Gelecek yıl pek çok heyecan verici yenilikle geliyoruz, bu nedenle bizleri çok yakından takip etmenizi öneriyorum.

Sayfa Yükleniyor...