Kobani'ye geçmek isteyen gruba gazlı müdahale

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde toplanan bir grup, sınırdaki telleri aşarak Kobani'ye geçmek istedi. Gruba, gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale edildi.

Haberler - Anadolu Ajansı - DHA 27.01.2015 - 16:44

Kobani'ye geçmek isteyen gruba gazlı müdahale

Kobani'de 4 ayı aşkın süredir devam eden IŞİD ve Kürt gruplar arasındaki çatışmaların ardından ilçenin kontrolü büyük oranda Kürtlerin denetimine geçti.

Kentin doğu ve batı kesiminde aralıklarla çatışma sesleri duyuluyor. Kobani üzerinde keşif uçuşunu sürdüren ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları, kentin doğu kesiminde IŞİD'e ait bir mevziyi bombaladı.

GAZLI MÜDAHALE

Bu arada, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde toplanan bir grup, Kobani tarafına geçmek istedi.

Güvenlik güçleri, uyarılara rağmen ilerleyişlerini sürdürmeye çalışan gruba gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. 

Bazı kişiler güvenlik güçlerine taş attı ve ardından yolları büyük taşlarla kapatarak zırhlı araçların ilerleyişini engellemek istedi.

HDP yöneticilerinin çağrısı üzerine grup, geri çekildi.

MİLLETVEKİLLERİ KOBANİ'YE GEÇTİ

Öte yandan, aralarında 10 milletvekilinin de bulunduğu HDP ve BDP yöneticilerinin oluşturduğu heyet, Kobani’ye geçti.

134 gün süren savaşla adeta harabeye dönen Kobani sokaklarında dolaşan heyet, incelemelerde bulundu.

Heyet adına konuşan DTK Eş Başkanı da olan Şırnak Milletvekili Selma Irmak, YPG'lileri elde ettikleri başarıdan dolayı kutladı.

Selma Irmak, "Burada büyük bir direniş gösterdiniz ve dünyanın başına bela olan IŞİD'i püskürttünüz. Bu kahramanlığınız bütün halklar tarafından takdir ediliyor" dedi.

Kobani Kanton Başkanı Enver Müslim ise Kürtçe yaptığı konuşmada "IŞİD'i topraklarımızdan temizledik ve şu an Kobani'nin kontrolü tamamen bizdedir” dedi.

Sayfa Yükleniyor...