Kocaeli'de özel hastane önünde ölümle ilgili soruşturma

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde özel bir hastanenin önünde fenalaşarak yere yığılan vatandaş dakikalarca can çekişerek hayatını kaybetti. Hastane personelinin ölen vatandaşa müdahale etmediği iddia edildi. Tepkilere neden olan olayla ilgili İl Sağlık Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı.

İHA - NTV Haber - DHA 29.09.2020 - 13:15 | Son Güncelleme : 29.09.2020 - 16:42

Kocaeli'de özel hastane önünde ölümle ilgili soruşturma

Kocaeli'nin Gebze ilçesi Güzeller Mahallesi'nde bulunan özel bir hastanenin önünde Sebahattin Duru (60) isimli vatandaş fenalaşarak bir anda yere yığıldı.

''HASTANEDE OLMADIĞI İÇİN MÜDAHALE EDEMEYİZ''

Duru’nun fenalaştığını gören vatandaşlar hastane personeline bağırarak yardım istedi. Ancak iddiaya göre personel, Duru'nun hastanede olmadığı için müdahale edemeyeceklerini söyledi.

Vatandaşlar daha sonra cep telefonları ile bir yandan o anları görüntülerken, diğer yandan da 112 Acil Yardım hattını arayarak yardım istedi. 

KURTARILAMADI

İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri tarafından ambulansta yapılan tüm müdahalelere rağmen Duru kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

KALP KRİZİ GEÇİRMİŞ

Duru’nun cenazesi otopsi incelemesi için morga kaldırıldı. Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsi incelemelerinde Duru’nun kalp krizi sebebiyle hayatını kaybettiği belirlendi.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN SORUŞTURMA

Yaşanan olayın gündeme gelmesinin ardından Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü konu ile ilgili soruşturma başlattı. Sebahattin Duru'nun yakınları da özel hastane hakkında suç duyurusunda bulundu. 

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Söz konusu hastane ise iddialar üzerine yazılı açıklamada bulundu. Hastaneden yapılan açıklamada gerekli tüm müdahelenin yapıldığı belirtilerek şöyle denildi:

"Belirtilen tarihte sabaha karşı bir vatandaşımızın acil servis kapısından giriş yaparak 'Acil hekiminiz var mı? Şurada bir adam ölmüş galiba bayağı da olmuş' demesi üzerine kısa süre içerisinde gerekli aksiyonu alınmış, bahse konu kişinin 112 ekibi ile acil servisimize intikali sağlanmıştır. Acil serviste yapılan tüm müdahalelere rağmen hasta maalesef geri döndürülememiştir. İşbu konu ile ilgili gerekli soruşturma Sağlık Müdürlüğü tarafından başlatılmış olup, bu kasıtlı videoyu çeken kişinin yardım etmek yerine görüntüsünü kayda alması ve bunu hikayeleştirmeye çalışması insanlıktan uzak trajik bir tutumdur.

Hastanemiz bölgede 25 yıldan fazla süredir faaliyet gösteren, günde 500'den fazla kişinin güvenerek başvurduğu, şu ana kadar gerçekleştirdiği sadece doğum sayısı on binlerle ifade edilen bölge halkının sevgi ve saygısına mazhar olmuş bir sağlık kurumudur. Ülkemizin yaşadığı pandemi süresince üzerine düşen tüm görevleri de eksiksiz yapmıştır, yapmaktadır. Hastanemizi yalan yanlış beyanlarla suçlamaya çalışan kişilere karşı gerekli yasal başvurular yapılmıştır. Mütevaffanın acılı yakınlarına başsağlığı diler, bu denli hassas davranılmış bir vakada bu şekilde anılmanın derin üzüntüsüyle, konuyu bilgilerinize arz ederiz."

Sayfa Yükleniyor...