Kocaoğlu: Soruşturma kararı trajikomik

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, kendisinin ve ilçe belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 89 kişi hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma izni verilmesini böyle yorumladı.

Anadolu Ajansı 01.12.2011 - 12:45

Kocaoğlu: Soruşturma kararı trajikomik

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, soruşturma iznine konu olan imar planı değişikliğinin ’tüm itirazlara rağmen’ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1/100 binlik planına uyma zorunluluğu nedeniyle yapıldığını belirtti.

’Biz sadece Bakanlığın hazırladığı üst plana uyduk. Soruşturma açılacaksa o kurum İzmir Büyükşehir Belediyesi değil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır’ görüşünü savunan Kocaoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

’Urla’da bir bölgenin planlaması konusunda aşırı istek oldu ama biz direndik ve yapmadık. Çünkü bu talep bizim yoğunluk anlayışımızla örtüşmüyordu. 1/25 binlik planlarımız da bu kararımız çerçevesinde Meclisimizde onaylandı. Hatta o dönemde bunu yaptık diye epeyce tepki de aldık. Belediyemizce yapılan 1/25 binlik plandan sonra 19 Temmuz 2007 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan 1/100 binlik planda, Urla’nın eski tarihli 1/5000 ve 1/1000’lik planlarının korunmasına karar verildi.

Biz de bu planın bir kısmına itiraz edebilmek için hemen hazırlıklara başladık. Hayati gördüğümüz konu başlıklarını belirledik ve Bakanlığa itiraz ettik. Ama Bakanlık, 2008 yılında yaptığı 2. planda da aynı maddeyi korudu. Bu nedenle biz de ’zorunlu olarak’ 1/25 binlik planımızı üst ölçekli plana uydurduk. Durum bundan ibaret. Şimdi bakıyoruz, bununla ilgili soruşturma açılmış, ’Sen Urla’da vatandaşlara rant sağlamışsın, plan yapmışsın’ diye. İçişleri Bakanı da imzalıyor bu soruşturma iznini. Burada soruşturma açılacaksa, 1/100 binlik planı yapana açılmalı. Ona açmıyorsun, bana soruşturma açıyorsun. Ne gerek var İzmir’e evrak gidip gelecek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı orada. Bir soruşturma açılacaksa, o kurum İzmir Büyükşehir Belediyesi değil Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır.’

Urla’daki kentsel bölge nazım imar plan notunda değişiklik yapılarak bazı mülk sahiplerine haksız rant sağlandığı iddiasıyla yapılan inceleme sonunda İçişleri Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bazı ilçe belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 89 meclis üyesi hakkında soruşturma izni vermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...