Koç'ta Sinema Günleri başlıyor

Koç Üniversitesi 1. Sinema Günleri, 15-19 Ekim tarihleri arasında, üniversitenin Rumelifeneri Kampüsü’nde gerçekleşecek.

15.10.2012 - 14:47

Koç'ta Sinema Günleri başlıyor

Koç Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından bu yıl ilki düzenlenecek olan Sinema Günleri, 15-19 Ekim tarihleri arasında Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nde gerçekleştiriliyor.

Türkiye çapında üniversite bazında gerçekleşecek olan en büyük sinema etkinliği olan Sinema Günleri’nde, birçok değerli senarist, yönetmen, sinema yazarı ve oyuncunun katılımıyla birbirinden farklı söyleşi, atölye çalışmaları ve sinema dersleri düzenlenecek.

Sinema yazarlarından Ali Hakan’ın önderliğinde gerçekleşecek sinema atölyesinde ‘bir sinema eleştirmeni nasıl olunur ve bir film nasıl değerlendirilir’ sorularına yanıt aranırken, atölye çalışmalarıyla katılımcılara, sinema yazılarının daha bilinçli değerlendirme özelliğinin kazandırılması amaçlanıyor. Sinclub tarafından daha önce filmleri okulda sergilenen Ümit Ünal’ın katılacağı sinema dersinde, katılımcılara, bir yönet¬menin bakış açısıyla sinemayı görme yetisi kazandırılması hedefleniyor.

Çeşitli konukların önderliğinde gerçekleşecek olan söyleşilerde, etkinlikte gösterilecek filmler üzerinden, izleyiciler düşüncelerini paylaşma ve merak ettikleri konular hakkında bilgi edinme fırsatı bulacaklar. Türkiye’deki en önemli yönetmenlerden biri olan Hüseyin Karabey’in kendi filmleri eşliğinde hem poli¬tik sinema alanı tartışılacak hem de sinemada alan özelleşmesinin nasıl gerçekleştiği tartışılacak. Senaryo Atölyesi’nde ise Nuri Bilge Ceylan’ın filmleriyle etkisini arttıran senarist Ercan Kesal’ın liderliğinde, sinemada film öncesi çalışmalara açıklık get¬irilecek ve ilgili katılımcılara senarist olmanın teknikleri hakkında bilgi aktarılacak.

Katılımcılar, önemli sinema yazarlarının gerçekleştireceği sunumlarda, 1980, 1990 ve 2000’lerdeki Türk sinemasının usta kalemlerini, farklı yorumlarla dinleme şansı bulacaklar. Dışarıdan katılımcılara da açık olan 1. Sinema Günleri'nde, tüm etkinliklerden ücretsiz olarak yararlanılabilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...