Kodak'ın patentleri pazara çıkıyor

Görüntüleme teknolojilerinde lider firmalardan Kodak'ın patentlerine gösterilen yoğun talep hisse fiyatlarını yükseltti.

19.08.2011 - 17:23

Kodak'ın patentleri pazara çıkıyor

Dünya borsaları düşerken, bu düşüşe karşı yükseliş gösteren hisselerden biri Kodak. Bu ters ivmenin sebebi ise şirketin patentlerine yönelik büyük şirketlerin ilgisi.

BTnet.com.tr'nin Reuters’tan aktardığına göre, tüm piyasalarda düşüş hakimken Eastman Kodak Co. hisseleri yükseliş trendini kesmiyor. Sebep ise yatırımcıların, Kodak’ın teknoloji patentleri ile önemli avantajlar elde edebileceklerine yönelik inançları.

Özellikle mobil cihazlar için gündeme gelen teknoloji patentleri, Google’ın hafta başında Motorola Mobility Holdings’i 12,5 milyar dolara satın alma kararı ile daha da öne çıktı. Bu anlaşmanın kapsamında Motorola’nın tüm patentleri yer alıyor.

Bu haberin gücünü arkasına alan Kodak da New York Borsası’nda son günlerin önemli bir yükselişine imza attı. Temmuz ayında bir açıklama yapan şirket, ‘dijital görüntüleme’ konusundaki patentleri ile ilgili ‘alışveriş arayışında’ olduğunu açıklamıştı. Şirketin bu açıklaması da, şirketin bu patentlerden ne kadar gelir elde edebileceğini merak eden yatırımcıların doğal olarak ilgisini çekti.

Analistler, Kodak’ın patent portföyünün 2-3 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor. Bir zamanların efsanevi fotoğraf şirketi ise patent satışı ile ilgili danışmanlık konusunda Lazard ile çalıştığını açıklamıştı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü The Wall Street Journal’da yer alan ve kaynağı belirtilmeyen bir habere göre ise patentler, bunları savunma amaçlı kullanmak isteyen kablosuz iletişim sektöründe stratejik bir alıcının oldukça ilgisini çekti. Ama Kodak, patent satışı ile ilgili, en azından şimdilik, bir yorum yapmamayı tercih ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...