Kodak’tan Apple ve RIM’e dava

Nokia'dan sonra Kodak da, Apple iPhone ürünlerinde patent haklarının ihlal edildiği iddiasıyla dava açtı.

Haberler 15.01.2010 - 15:24

Kodak’tan Apple ve RIM’e dava

Görüntüleme teknolojisinin önde gelen firmalarından Eastman Kodak, fotoğraf teknolojilerine ilişkin kendilerine ait olan patentleri ihlal ettiği gerekçesiyle iPhone üreticisi Apple ile Blackberry üreticisi RIM (Research In Motion) firmalarına dava açtı.


Kodak avukatları New York’ta Batı Bölgesi mahkemesine verdikleri dilekçede, fotoğraflama süreçleri ve bazı bilgi işleme yazılımlarının Kodak’ta olan patentlerinin Apple tarafından ihlal edildiğini iddia etti.

Kodak, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’na da resmi başvuruda bulundu ve iki firmayı lisans ödemeden kendisine ait teknolojileri kullanmakla suçladı.

Özellikle cep telefonlarındaki bazı görüntüleme teknolojilerine ilişkin pek çok patente sahip olan Kodak ile, Nokia, Motorola, Sony ve Panasonic gibi firmalar arasında lisans anlaşmaları bulunuyor.

Kodak, kendisiyle hiç bir lisans anlaşması bulunmayan Apple ve RIM firmalarından, hem kendisine ait teknolojieri kullanmayı durdurmalarını hem de bunları kullanıldığı geçmiş dönem için de tazminat ödemelerini istiyor.

iPhone’da ntvmsnbc artık daha keyifli

Sayfa Yükleniyor...