Devlet Sanatçısı Kodallı'nın cenazesi, bekletildiği Özel IMC Hastanesi'nden alınarak cenaze aracı ile Mersin Kültür Merkezi'ne getirildi.

Kodallı'nın eşi Olcay ile oğulları, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim görevlisi Prof. Dr. Nihat Kodallı ve İstanbul Opera ve Balesi Şefi Murat Kodallı, salonda taziyeleri kabul etti.

Burada düzenlenen tören bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı.

Kodallı'nın öz geçmişinin okunduğu törende, sanatçının daha önce Mersinlilere yönelik yaptığı konuşma sinevizyon eşliğinde salondakilere izletildi.

NE EKSİK, NE DE FAZLA
Kodallı'nın oğullarından Nihat Kodallı, törende yaptığı konuşmada, ''Onun yaratıcılığını ve hayatını devam ettirmesi, geliştirmesi ve daha mutlu olması için yardımcı olan başta Polifonik Korolar Derneği olmak üzere İçel Sanat Kulübü'ne, akrabalarımız ve dostlarımıza onun adına teşekkür ediyorum. Babam lafı ne eksik, ne de fazla söyleyen insandı. Böyle durumda da söyleyeceği tek şey 'hakkınızı helal' edin olacaktı. Bizi kucaklayan ve destekleyen Mersinimize teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy da önemli bir değeri kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Mersin'in yetiştirdiği ve Cumhuriyet'le yaşıt sayılabilecek Kodallı'yı son yolculuğa uğurlamak için bir araya geldiklerini belirten Aksoy, şöyle konuştu: ''Kodallı, kültür ve sanat faaliyetlerinin daima içinde yer alan ve her türlü etkinlikte yapabileceği katkıyı sunmak için büyük bir özveri içerisinde çalışan değerli bir büyüğümüzdü. Eserleri, besteleri, çalışmaları, çocuk yaşta ilgi duyduğu müziği geliştirme adına verdiği mücadele sonrasında geldiği nokta, Mersinliler olarak bizleri gururlandırıyor.''

Kodallı'nın Türk Bayrağına sarılı tabutunu selamlayan Gökmen, ''Sayın hocam, bize öğrettikleriniz için şükranlarımızı sunuyoruz. Bütün opera ve bale sanatçıları adına önünüzde saygıyla eğiliyoruz'' dedi.

ADINI YAŞATMA GİRİŞİMİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ise Kodallı'nın kentte kültür ve sanatın gelişmesine önemli katkılar sunduğunu söyledi.

Kodallı'nın özellikle Uluslararası Mersin Müzik Festivali'nin gelişmesinde önemli payı olduğunu belirten Özcan, adının yaşatılması adına bir caddeye isminin verilmesi ve heykelinin dikilmesi için Valilik ile istişare içinde çalışacaklarını kaydetti.

MDOB Müdürü Hasan Alptekin, eski MDOB Müdürü Selman Ada, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Faik Burakgazi ve Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Doğan'ın konuşma yaptığı törene katılanlar sahne ortasına yerleştirilen Kodallı'nın naaşını selamladı.

Polis mangası eşliğinde cenaze aracına konularak Müftü Camine götürülen Kodallı'nın cenazesi, öğleyin kılınan cenaze namazının ardından Mersin Şehir Mezarlığı'nda toprağa verildi.