Kök hücrede Obama'nın istediği oldu

ABD'de mahkeme, kök hücre araştırmalarında devlet finansmanı kullanılmasını yasaklayan kararnameyi nihai olarak iptal etti.

29.09.2010 - 13:13

Kök hücrede Obama'nın istediği oldu

ABD'de Columbia bölge istinaf mahkemesi, insan embriyosu kök hücre araştırmalarının finansmanının federal fonlardan karşılanmasının devam edebileceği yönünde karar verdi.

Gerekçesini açıklamayan mahkemenin bu kararının, araştırmalar için federal fonların kullanılmasını yasaklayan 23 Ağustos tarihli kararın iptalini kesin olarak onayladığı belirtildi.

Washington Federal Temyiz Mahkemesi 20 gün önce, insan embriyosu kök hücrelerinin araştırmalarına sağlanan federal mali desteğin yasaklanmasının geçici bir süre kaldırılmasına karar vermişti.

Başkan Barack Obama, kök hücre çalışmalarını destekliyor ve belirli koşullara bağlı araştırmaların devlet fonlarından finanse edilmesini onaylıyordu.

Amerika'da bu alanda yapılan araştırmalara federal bütçenin fonlarından yapılan yardımlar, önceki başkan George W. Bush tarafından kesilmişti.

İnsan hücrelerinden kök hücre üretimini istemeyen Bush, finansmanı kesince tüm araştırmalar durmuştu.

Embriyoya ait gelişme aşamasındaki kök hücreler, vücutta herhangi bir hücre türüne dönüşebiliyor.

Bilim adamları kök hücrelerin, zarar görmüş organları ya da işlevsiz hücreleri değiştirecek dokuları sağlayabileceğine inanıyor.

Ayrıca kök hücrelerin Alzheimer, Parkinson ve şeker hastalığı gibi kronik rahatsızlıkların tedavisi için yeni yöntemler sunabileceği düşünülüyor.

Bush ve diğer muhafazakarlarsa genelde kısırlık tedavisi sırasında arta kalan embriyoların hala canlı olduğunu söylüyor ve onların bu nedenle imha edilmemeleri gerektiğini savunuyordu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...