''Koltuklar kirlenmesin'' diye ayakta yolculuk yapan madenciler o anları anlattı

Zonguldak'ın Kilimli ilçesinde iş elbiseleriyle, ''koltuklar kirlenmesin'' düşüncesiyle otobüste ayakta seyahat eden maden işçileri konuştu. Görüntüleri sosyal medyada izlediğinde duygulandığını anlatan işçilerden Akkoç, "Sevindim. İnsanlar bizi sahiplendi. Hakkımızda güzel yorumlar da geldi'' dedi.

Anadolu Ajansı 24.09.2017 - 16:18 | Son Güncelleme : 24.09.2017 - 16:30

''Koltuklar kirlenmesin'' diye ayakta yolculuk yapan madenciler o anları anlattı

Zonguldak'ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK) çalışan ve bindikleri otobüste "koltuklar kirlenmesin" düşüncesiyle ayakta seyahat eden maden işçileri, o anları anlattı.

Halk otobüsüne binen 6 maden işçisinden Sabahattin Akkoç (38), yaklaşık 10 yıldır yer altında maden işçisi olarak çalıştığını söyledi.

TTK Karadon Müessese Müdürlüğü'nde çalıştığını anlatan Akkoç, şöyle konuştu:

"Müessese müdürlüğümüzde yer altına indiğimiz kuyu arıza yapınca biz de Gelik İşletme Müdürlüğü'nden çıktık. Yürürken otobüs şoförü durarak bizi aracına aldı, biz de bindik. Bize, 'Oturun arkadaşlar' dedi ama biz oturmadık. Üzerimiz kirliydi, koltuklar kirlenmesin diye oturmadık. Arkadaş bize bir iki defa söyledi ama biz oturmak istemedik. Maden ocağında çalıştığımız ve üzerimiz kirli olduğu için koltuklar kirlenmesin istedik. Şoför arkadaşımıza eziyet olmasın diye oturmadık. Kömür karası bulaşmasın ve bizden sonra oturacak arkadaşlarımız da kirli diyerek oturmazlar şeklinde düşündük. Aklımızdan öyle geçirdik."

"İNSANLAR BİZİ SAHİPLENDİ"

Görüntüleri sosyal medyada izlediğinde duygulandığını anlatan Akkoç, "Sevindim. İnsanlar bizi sahiplendi. Hakkımızda güzel yorumlar da geldi. Maden işçisi her zaman yaptığı işlerle örnek davranışta bulunuyor. Herkes bizi arayarak tebrik ediyor davranışımız için" dedi.

İşçilerden Ali Aktaş (36) da 2006'da maden işçisi olarak çalışmaya başladığını belirterek, mesai arkadaşlarıyla maden ocağından yorgun çıktıklarını ve otobüs şoförünün kendilerini almakta tereddüt etmediğini söyledi.

İşyerine kadar ayakta seyahat ettiklerini belirten Aktaş, "Biz, bizden sonra araca bineceklere temiz yer bırakmak için oturmadık" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...