Anayasa tasarısı görüşmelerinde AK Parti’li Burhan Kuzu’nun ''1. oylamada red, 2. oylamada 'askerden korktuğun için' çekimser oy kullandığın söyleniyor'' demesine Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, ''Ortaya çıkar istifaedeyim'' diye yanıt verdi.

-kuzu'nun ''Birinci oylamada red, ikinci oylamada'askerden korktuğun için'' çekimser oy kullandığın söyleniyor'' demesine Bağımsız Milletvekili Kamer genç, ''Ortaya çıkar istifaedeyim'' karşılığını verdi

Komisyonda Anayasa görüşmeleri sırasında AK Parti’li Burhan Kuzu ile Bağımsız Milletvekili arasında “askerden korkma” polemiği yaşandı. Genç, “Ben askerden korkmam” dedi.

TBMM Anayasa Komisyonundaki Anayasa görüşmelerine katılan Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç ile Komisyon Başkanı Burhan Kuzu arasında tartışma yaşandı.

Genç'in, ''Çankaya, Anayasa Mahkemesine hülleli atama yaptı. Bana göre, oraya Cübbeli Ahmet Hoca'yı atasaydı daha iyi olurdu'' demesine Komisyon Başkanı Burhan Kuzu, ''Oraya atanan kişi 9 yıl hakimlik, 7-8 yıl da raportörlük yapmış. O nedenle bu ifaden hoş olmadı'' diyerek itiraz etti.

Kuzu, tartışma sürerken Genç'e bir soru sormak istediğini belirterek, ''82 Anayasasının hazırlanışında bulundunuz. Bir şeyi merak ediyorum, sizin birinci oylamada ret, ikinci oylamada ise 'askerden korktuğu' için çekimser oy kullandığınız söyleniyor'' dedi.

Genç'in ''Bunu çıkar istifa edeyim'' demesine Kuzu, ''Askerden korktuğunu çıkaramam ama kullandığınız oyu çıkarabilirim'' karşılığını verdi.

Genç ise Kuzu'ya, ''ben askerden korkmam'' dedi.

‘YAŞIM TUTMUYORDU’
CHP Manisa Milletvekili Şahin Mengü de tartışmaya katılarak Genç'e, ''Dilekçe verip bu görevi kabul etmenizi bir türlü anlayamıyorum'' derken, Kuzu'ya ise ''Bu profesörlerin bir özelliği var; 12 Eylül oldu hepsi Fransa'ya gitti'' dedi.

Kuzu'nun, ''Benim yaşım tutmuyordu. Ben o sırada Fransa'da Sorbonne Üniversitesinde doktora yapıyordum'' demesi, Komisyonda gülüşmelere yol açtı.

Daha sonra yeniden söz alan Genç, “Ben başvurum kabul edilinceye kadar sakladım. Ne zaman ismim açıklandı, 'Bu Maocu, Kürt, Komünist nereden çıktı?' dediler'' diye konuştu.

DİLİ BİR NUMARA’
Komisyon görüşmeleri sırasında ''Anayasanın dili'' de tartışma konusu oldu.

CHP'li milletvekilleri ''seyahat özgürlüğü'' başlıklı maddede yapılacak değişikliğin özgürlüğü genişletmeyeceğini, aksine daha da daraltacağını savundu. CHP'li Mengü'nün ''Komisyona dil uzmanı çağıralım'' demesine Kuzu, ''Bu Anayasanın dili dünyada bir numara... Düzeldiği kadar artık'' karşılığını verdi.