Komisyonda 'gaf' tartışması

Belediyeler yasa tasarısının görüşüldüğü TBMM İçişleri Komisyonu'nda CHP'li Kesimoğlu ile İçişleri Bakanı Şahin arasında 'gaf' tartışması yaşandı. Toplantıda kabul edilen bir önergeyle de Şişli'ye bağlı olan Maslak ve Ayazağa, Sarıyer'e bağlandı.

Anadolu Ajansı 17.10.2012 - 23:34

Komisyonda 'gaf' tartışması

TBMM İçişleri Komisyonu'nda, 13 ili büyükşehir kapsamına alan Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'nın 2. maddesi de kabul edildi.

11,5 saat süren toplantı sırasında CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu ile İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin arasında ilginç bir tartışma yaşandı.

Toplantıda söz alarak, tasarıya ilişkin eleştirilerde bulunan Kesimoğlu, İçişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde, geçen yıl, ''İçişleri Bakanı Şahin Ordu'da yapımı süren inşaatın temel atma törenine katıldı'' şeklinde bir haberin yer aldığını savunarak, ''Karadenizli hemşehrilerim alınmasın ama bu bir Temel fıkrası gibi olmuştur'' dedi.

'GAF NEDİR DESEM BİLEMEYECEKTİR'
Kesimoğlu'nun, ''Bakan'ın gaflarıyla ilgili'' geçen yıl Genel Kurul'da konuşma yaptığını söylemesi üzerine, tartışma çıktı. İçişleri Bakanı Şahin, Kesimoğlu'na, ''Gaf nedir diye sorsam herhalde bilemeyecektir'' dedi. Bunun üzerine Kesimoğlu, ''Hemen söyleyebilirim'' karşılığını verdi.

'GOOGLE'A BAKMADAN SÖYLE'
Şahin, ''Google'a bakmadan gafın ne olduğunu söyle bakalım'' dedi. Kesimoğlu da ''Ben eğitimimi fakültede tamamladım, sizden eğitim dersi alacak halim yok. Sizin karşınızda ne partinizin ne ailenizin ne bakanlığınızın mensubu var. Benimle böyle konuşamazsınız'' diye konuştu.

Şahin, ''Mesele gafsa ben sizin gafınızı da çok iyi bulurum ve bilirim. Temel fıkrası deyip hiç kimseyi aşağılayıp değerlendirme yapmaya hakkınız yok. Temel fıkrası da Dursun fıkrası da İdris fıkrası da bu memleketin kültürel değerleridir'' dedi.

'CUMHURİYET SENİN TEKELİNDE DEĞİL'
Bakanlığı basın açıklamasında, ''İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin içme suyu arıtma tesisinin temel atma töreni katıldı'' ifadelerinin yer aldığını aktaran Şahin, ''Siz temel bile atamazsınız. Atılan temelleri de anlayamazsınız'' diye konuştu.

''Biz Cumhuriyet'in temellerini attık'' diyen Kesimoğlu'na, Şahin, ''Cumhuriyet'in temellerini ben attım. Cumhuriyet'in çocuğu benim. Senin tekelinde değil Cumhuriyet'' karşılığını verdi.

Komisyon Başkanı Muammer Güler, tartışmanın ardından toplantıya ara verdi. Verilen arada da tartışma bir süre sürdü.

ŞİŞLİ'DEN SARIYER'E TRANSFER
Toplantı sırasında kabul edilen bir önergeyle İstanbul'da Şişli ilçesine bağlı olan Maslak, Ayazağa ve Huzur mahalleleri Sarıyer ilçesine bağlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...