Komisyonda gerginlik

Meclis'te İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerine Gezi Parkı eylemleri ile Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'a yönelik protestolar damga vurdu.

15.11.2013 - 15:33

Komisyonda gerginlik

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda İçişleri Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde tartışma çıktı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler, sunumuna başlamadan önce milletvekilleriyle tokalaştı.

CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un 10 Kasım törenlerinde bir vatandaşa küfretmesi nedeniyle bakanı hedef aldı.

Aslanoğlu, Bakan Güler ile görüşürken "Yılın en iyi kavas ödülü. Kimseye yedirtmeyiz" pankartını açtı. Aslanoğlu, Bakan’ın sırasına bir de kupa koydu.

Gezi Parkı ile ilgili olaylarda yaşamlarını yitirenlerin fotoğraflarını gösteren CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ise Güler’le tokalaşmadı.

Gezi Parkı olaylarına değinen CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın olaylar devam ederken yaptığı açıklamalarla toplumu kutuplaştırmaya çalıştığını savundu.

Kuşoğlu, "Olaylardaki marjinal grupları Başbakan da kullandı. Ama nasıl kullandı bunu ispat edemem" dedi.

Bu sözler üzerine AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, "Ayıptır. İspat edemeyeceğiniz şeyleri konuşmayın" dedi.

Kuşoğlu ise "Camide içki içildiğini bir Başbakan ispat edemezse ne denir buna?" karşılığını verdi.

Tartışmalara katılan Komisyon Başkanı Lütfi Elvan, CHP’li milletvekillerini “Olayların arkasında başbakan var demek son derece ayıp” diyerek uyardı.

Elvan "Olaylarda hangi partinin kullanıldığını herkes biliyor, 24 saat sizinle ilişkisi olan bir televizyon kanalı marjinal gruplarla birlikte hareket etti" suçlamasında bulundu.

Komisyonun BDP’li üyesi Hasip Kaplan'da Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz'ın dövülerek öldürülüşüne ilişkin kamera kayıtlarının silinmesinin şüpheli olduğunu belirterek, “bunu silen kolluk görevlileri hakkında neden işlem yapılmadığını” sordu.

CHP'li Rıza Türmen, Gezi Parkı olaylarında polis şiddetinin amacının suçluyu yakalamak değil, düşmana karşı bir saldırı olduğunu ifade etti.

Türmen, "Gezi'de polis gençlere saldırırken 'Allah Allah' diye bağırdı. Biz yalnızca düşmana hücuma kalktığımızda böyle bağırırız" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...