Komisyonda tartışma: Beni azarlayamazsınız!

Meclis komisyonunda 5 yeni vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin yasa tasarısının görüşmeleri sırasında gerginlik çıktı. CHP’li Nur Serter, Komisyon Başkanı’na “Beni azarlayamazsınız” dedi ve salonu terk etti.

21.05.2009 - 17:37

Komisyonda tartışma: Beni azarlayamazsınız!

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda yeni vakıf üniversitelerinin kurulmasına ilişkin yasa tasarısı görüşüldü. Komisyon toplantısında konuşan CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, üniversitelerin açılmasının, ''otomatiğe bağlanmasının'' ve ''İlde devlet üniversitesi nasıl olsa var, oradan öğretim üyesi alırız'' anlayışının son derece yanlış olduğunu belirtti.

Serter, kursta sertifika ya da lise diploması verir gibi, çok sayıda üniversite mezun etmekle sayısal tatmin yaşandığını kaydetti.

Yeni kurulan üniversitelerde çok sayıda hukuk fakültesi açıldığına işaret eden Serter, 2007'de 32 olan hukuk fakültesi sayısının, 2009'da 48'e ulaştığını belirtti.

Serter, özellikle, doğrudan insanla ilgili tıp ve hukuk gibi fakülteleri açarken, öğretim üyesi ihtiyaçlarının dikkate alınmasını istedi.

Kurulacak üniversitelerdeki hukuk fakültelerinin kaldırılmasına ilişkin verdiği önergenin kabul edilmemesi üzerine Serter, Bakan Çubukçu'dan bunun gerekçesini sordu.

ÇUBUKÇU: SİZE KATILDIĞIM NOKTALAR VAR AMA...
Çubukçu, kendisinin de hukuk fakültesi mezunu olduğunu, okuduğu dönemde Türkiye'de 3 hukuk fakültesi bulunduğunu, o dönemde de bu fakültelerin kurulmasına karşı çıkıldığını anlattı.

Çubukçu, Serter'in bazı gerekçelerine katıldığını ancak tepkilerini, şahsına yönelik olarak sert bir üslupla dile getirdiğini söyledi.

KOMİSYON BAŞKANI SAĞLAM: BEĞENİRSİNİZ, BEĞENMEZSİNİZ
Serter, Çubukçu'nun şahsına yönelik bir yaklaşımının olmadığını söylemesi üzerine, Komisyon Başkanı Sağlam, ''Beğenirsiniz, beğenmezsiniz'' dedi.

“BAKANA BAR BAR BAĞRIYORSUNUZ”
Nur Serter'in ''Siz beni paylayamazsınız, kimseyi azarlayamazsınız'' demesi üzerine Sağlam, ''Devletin Bakanına bar bar bağırıyorsunuz. Bakana soru sordunuz, cevap verdi'' diye tepki gösterdi.

SERTER: AZARLANMAYI HAK ETMİYORUM
Komisyonun en uyumlu çalışanlarından biri olduğunu ifade eden Serter, ''İktidarın önergelerini yürekten destekledim, muhalefet üretmek için değil, milli eğitime katkıda bulunmak için burada bulundum. Ama azarlanmayı hak etmiyorum'' diyerek salonu terk etti.

Görüşmelerin ardından 5 yeni vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin tasarı kabul edildi.

Tasarı, Konya'da Karatay ve Mevlana, Mersin'de Toros, İstanbul'da Medipol ve Kayseri'de Nuh Naci Yazgan Üniversitelerinin kurulmasını öngörüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...