Komisyonda yine Eminağaoğlu gerginliği

HSYK'nın yapısını değiştiren yasa teklifinin görüşmelerinde üçüncü gün de gergin başladı. YARGI-SEN Başkanı Ömer Eminağaoğlu söz almak isteyince komisyonda yine gerginlik yaşandı.

Haberler 12.01.2014 - 15:59

Komisyonda yine Eminağaoğlu gerginliği

Dün yaşanan gerginliğin odağındaki isim Ömer Eminağaoğlu bir kez daha söz istedi. YARGI-SEN Başkanı Eminağaoğlu'nun ayağa kalkmasıyla birlikte AK Partili komisyon üyeleri tepki gösterdi.

Ardından AK Partili Metin Külünk ve CHP'li Emre Köprülü birbirinin üstüne yürüdü. Araya milletvekilleri girdi. AK Parti Grupbaşkanvekili Ahmet Aydın, "Her önüne gelen bu komisyonda konuşma hakkına sahipdeğildir" dedi.

Bu sözün ardından Eminağaoğlu bir gazete manşetini komisyon üyelerine gösterince tansiyon zirveye ulaştı. AK Partili'ler Eminağaoğlu'nun üstüne yürüdü. CHP'liler ise, Eminağaoğlu'nu korumak üzere etrafında çember oluşturdu.

Komisyon Başkanı Ahmet İyimaya tartışmalar sürerken YARGI-SEN Başkanı'nın dışarı çıkmasını isterken, tartışma meclis koridorlarına da yansıdı.

Eminağaoğlu koridordayken AK Partili Meclis İdare Amiri Ömer Faruk Öz, polislere seslenerek, "Bu adamı dışarı çıkarın" diye bağırdı.

"HAKLILIĞIMIZI ORTAYA KOYMAKTA"
Olaylarla ilgili bir açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, "Yalnızca bu olay bile tek başına yapmış olduğumuz düzenlemenin haklılığını ortaya koymaktadır. Biz ideolojilerden arınmış bir yargı olsun istiyoruz" dedi.

"BASKIN GİBİ"
Yaşanan olaylara sebebiyet veren kişinin Çankırı Hakimi Ömer Faruk Eminağaoğlu olduğunu vurgulayan Aydın, kendisini kuruluşuna izin verilmeyen, illegal bir konumda olan Yargıçlar Sendikası Başkanı olarak tanıtan Eminağaoğlu'nun, komisyona davetsiz katıldığına dikkati çekti.

Aydın, "Davet edilmediği halde İçtüzüğümüzün 30 ve 166. maddelerini ihlal ederek adeta baskın yaparcasına komisyona gelmiştir" ifadesini kullandı.

Eminağaoğlu'nun provokatif davranışları ve söylemleri ile komisyonda kavgaya sebebiyet verdiğini kaydeden Aydın, bu sebeplerle dün yaşanan arbedede yaralandığını, 5 günlük rapor aldığını iddia eden söz konusu kişinin bugün de komisyona gelerek aynı tutum ve davranışları sergilediğini söyledi.

"SİYASET KURUMUNU REHİN ALMAYA ÇALIŞTI"
Aydın, Eminağaoğlu'nun konuşma yetkisi olmadığı halde ayağa kalkarak pankart açtığını ve komisyonun çalışma düzenini bozduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Yalnızca bu olay bile tek başına yapmış olduğumuz düzenlemenin haklılığını ortaya koymaktadır. Biz ideolojilerden arınmış bir yargı olsun istiyoruz. İdeolojinin esiri olan söz konusu yargıç tüm çabası ile hukuku da çiğneyerek siyaset kurumunu rehin almaya çalışmıştır.

Eğer siyaset yapmak istiyorsa hukuk cübbesini çıkararak gelir ve siyaset yapar. İşte tam da bunun için çalışıyoruz. Herkesin kendi görevini yapması adına bağımsız bir yargı için, millete ait bir yargı için çalışıyoruz. Yargı ideolojilerden arınsın, kimsenin ne ön bahçesi ne de arka bahçesi olsun istemiyoruz."

Sayfa Yükleniyor...